HET KRONINGSFEEST TE ZIERIKZEE (1898) Betty Blikman-Ruiterkamp Op 30 april 2013 vindt de inhuldiging plaats van koning willem-Alexander. De festiviteiten rond deze gebeurtenis staan in een lange traditie waar aan ook Schouwen-Duiveland enthousiast deel neemt. Van het kroningsfeest bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina, is een verslag van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 3 september 1898 bewaard gebleven. We nemen u mee naar die bij zondere septemberdagen. Onze wensch, dat bovengenoemd feest mocht begunstigd worden door prachtig wêer, is boven aller verwachting vervuld. Woensdagmorgen ten 8 ure werd het Kronings feest alhier geopend met het zoo statig klinkende koraalmuziek op den Grooten Toren, afgewisseld met het bespelen van het carillon. Daarna werd door het Harmoniegezelschap "Kunst en Eer" eene aubade aan den burgemees ter en een paar andere heeren gebracht. Eerstgenoemde hield een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan de heugelijke gebeurtenis, waarom ook hier zou worden feest gevierd en den wensch en de verwachting uitsprak, dat ook wederom dit feest op waardige opgewekte wijze in Zierikzee zou worden herdacht. Vervolgens werd door genoemd Muziekgezel schap eene wandeling door een gedeelte der stad gedaan, waardoor de feestvreugde als het ware werd ingeleid. Nadat eene rijke bedeeling aan alle armen was gedaan, werd ten 10 ure in de verschillende ker ken het feest op godsdienstige wijze herdacht. De Feestcommissie zond een telegram van geluk- wensch aan H.H. M.M. de Koninginnen. Ten 12 ure werd eene buitengewone gemeente raadsvergadering gehouden om ook van die zijde hulde te brengen aan hare Majesteit. De Voor zitter, de heer Ch. W. Vermeys, opende deze plech tige vergadering met een korte herinnering aan het leven van Koningin Wilhelmina van af Hare geboorte tot op heden, ongeveer aldus: Toen het kanongebulder den 31 Aug. 1880 verkondigde dat Koning Willem lil eene dochter geboren was, heerschte er groote vreugde in geheel Nederland en ook daarbuiten en terecht, daar het stamhuis van Oranje, waarmede ons volk heeft gestreden en geleden, het land heeft gebloeid en in hoop en vreeze één is en was, toen nog slechts één telg telde, den ziekelijken Prins Alexander, dien dan ook reeds in 1884 in den ouderdom van 32 jaren overleed, zoodat onze Prinses Wilhelmina als de troonopvolgster werd aangewezen. Staatsieportret van koningin Wilhelmina in 1898 geschilderd door Pieter de Josselin de Jong Thans zijn 18 jaren verloopen zedert hare geboor te en heerscht er weder alom groote vreugde nu Prinses wilhelmina eerstdaags onze dierbare Koningin zal worden en zij dus de zware taak van Hare Voorvaderen zal op zich nemen. Aan wie wij Hare vorming te danken hebben weten wij allen. Toen in 1890 de grijze Koning Willem lil stierf, moest de Moeder dus reeds vroeg de voogdij aan vaarden en deed dit, volgens proclamatie, ver trouwende op Hem met de bede dat het Haar gegund moge zijn de gewichtige regeeringstaak eenmaal aan haar geliefd kind te kunnen overdra gen. Die bede is vervuld en aan de Moeder- Voogdes Koningin Emma hebben we te danken dat we in Wilhelmina een Vorstin bezitten even 20

Stad en lande | 2013 | | pagina 22