ning voor het Havenplein te Zierikzee is bezwaar gemaakt. Uit de zaal komt de opmerking dat ook gelet moet worden op de aangrenzende straten. Aandacht wordt besteed aan het haventje van Bommenee en camping De Fazant. De voorzitter merkt op dat we het belangrijk vin den dat eilandbewoners zich bewust worden van wat er op het eiland plaatsvindt aan veranderin gen. Vaak gaan plannen na indienen van een zienswijze gewoon ongewijzigd door als de juridi sche procedure goed is gevolgd. Aize Meintema spreekt dan van een 'pennenstreek', waarmee het plan gewoon doorgaat. De vergadering dringt er nogmaals op aan protest aan te tekenen, maar de voorzitter zegt dat de commissie zich beraadt of ze al in een eerder stadium de mogelijkheid heeft iets bij te sturen. Hoewel we als doelstelling hebben 'Ervaren en Bewaren' lijken we soms slechts dwarsliggers. De pr-commissie kan terugzien op een geslaagde cursus 'Geschiedenis Leeft'. De busrit over het eiland met uitleg was zeer geslaagd. Wel vonden de deelnemers dat de gemeente eens goed moet kijken naar de borden en de bewegwijzering naar monumenten en historische plaatsen op het eiland. Ze zijn veelal verouderd, onleesbaar en vuil, en dat in een toeristengebied... Op evenementendagen was er steeds een promo- tiekraam van de vereniging aanwezig. De nieuwe website gaat over enkele weken op hetzelfde adres de lucht in. Daar komt op aan vraag van Hans van Geelen ter zijner tijd ook een pr-folder op te staan, die je kunt uitprinten en doormailen aan belangstellenden. De sloop en nieuwbouw van 't Vrije 51 wordt genoemd. We kunnen weinig doen, want het is geen monument. De vroegere voorzitter Hans Erbrink vermeldt dat twee panden aan de Mol, vroeger van Gudde, worden gerestaureerd met behoud van de oude gevel. Dhr. D. Schorer krijgt op zijn opmerking te horen dat alle zienswijzen zijn afgewezen en we meer de bevolking moeten mobiliseren om iets te bereiken. De groenstrook bij een nieuwe kas aan de Haneweg wordt nu toch aangelegd. Er wordt gevraagd naar een hotel in Burgh dat niet in het straatbeeld past. Het naastliggende pand is ook al aangekocht door een projectontwikkelaar. Oude exemplaren van de kroniek zijn nu te koop voor 1,00, ook in de pauze. Het eerste exem plaar van de Kroniek 2012 met mooie kleuren foto's wordt uitgereikt aan vicevoorzitter Aize Meintema. Wijnand Renden bedankt de samen stellers van deze uitgave en geeft positieve berichten over de Kroniek van volgend jaar. Er zijn zelfs al ideeën voor 2014! Daar de eerste schrijver, Dr. Willem van Ham, verhinderd is, geeft Lydia Mol het woord aan de auteur van het tweede artikel, drs. Jan H. Overbeeke over Maximiliaan van den Doele. Hij vertelt datje deze naam nog zeer veel tegenkomt in Nieuwerkerk. Hij was schoolmeester, voorzan ger, koster en landmeter. Vervolgens vertelt wijnand Renden over de Burge meesters- en Wethoudersvereniging op Schouwen- Duiveland en St.-Philipsland. Hij leest een mooie brief voor van een burgemeestersvrouw begin 1900, die zich zorgen maakt over de jeugd van tegenwoordig. Er zou een lokaal moeten zijn waar straatslenteraars huiswerk kunnen maken, als ze niets te doen hebben. Zeer herkenbaar. Mr. Edzard F.G.M. Gelderman schreef over zomer huizen in Westenschouwen tussen de twee wereldoorlogen. Hij heeft veel van het strand genoten. Hij laat de sleutelbos zien van het inmid dels afgebroken zomerhuis 'De Houtsnip'. Hij vraagt zich af waarom mensen daar huizen lieten bouwen in een tijd dat Schouwen-Duiveland zo moeilijk te bereiken was. Hij herinnert zich zelfs nog de geur van het huis. Drs. Arjan Otte vertelt over de mosselvisserij. Hij toont een foto van een houten mosselschip dat door de Duitsers werd gehuurd voor 5,00 per dag. De kwitanties heeft hij nog gezien. Na de oor log haalde menig schipper zijn schip uit Kiel terug. Dat kostte veel moeite en geld. Drs. Rob C. van Leeuwen heeft een artikel over Smit Bolnes geschreven. Hij heeft twee foto's; de tweede met 'Nemag' op het dak. Hij herinnert zich de lage honorering, maar ook de feestjes wanneer ze bijvoorbeeld de 1000 paardenkracht hadden bereikt. Betty Blikman-Ruiterkamp noemt haar bijdrage een eenvoudig toetje na al die academici. Zij zocht digitaal in de archieven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en vond interes sante wetenswaardigheden van enkele genera ties Schürmann met hun profetenbrood. Na de pauze vertelt de directeur van het Zeeuwse Landschap over de planopzet van het kustlabora- torium nabij Burghsluis. We hebben te maken met 3

Stad en lande | 2013 | | pagina 5