UUT DE PEPIEREN NIEUWE LEDEN Sander den Haan Eigentijdse bronnen over het dagelijks leven op Schouwen-Duiveland in vroeger tijden We mogen aannemen dat de rijke boekenliefheb ster Adriana Dekker Jacobusdr. uit Zierikzee de meeste werken uit haar goedgevulde boekenkas ten heeft gelezen. Ze woonde aan de Mol, toen nog het westelijk deel van de haven. Zij heeft zich mogelijk verdiept in boeken die waren geschre ven of uitgegeven door haar achterneef Jacobus Leunis van der vliet, de auteur achter het pseudo niem 'Boudewijn'.1 Jacobus Leunis was een (stiefjzoon van neef en nicht Christiaan van der Vliet en Adriana Dekker Louisdr., die zich om streeks 1830 op de Mol hadden gevestigd. Jacobus Leunis was Adriana's dichtende en schrij vende 'buurneefje' Jacobus Leunis, van wie zij ver wachtte dat hij tot een persoon van formaat zou uitgroeien, maar aan wie Adriana geen middelen voor zijn opleiding zou hebben verstrekt,2 althans volgens een tijdgenoot. In Adriana's nalatenschap werden enkele jaargan gen van Jacobus Leunis' literaire tijdschrift De Tijd gevonden. De lijvige boedelinventaris biedt enig ADVERTENTIE N. nc ondcrgctcckemlcn, zullen op den l.'i Maart c. k. en volgende da gen veilencenc verzameling waaronder niet onbelangrijke en zeer fraaije BOEKWERKEN, PLATENGOUDEN en ZILVEREN MUNTEN, MEDAILLES, GEDENKPENNINGEN, enz., nagela ten door wijlen Vrouwe A. Dkkkkk J.l). tc Zierikzee. l>e Catalogus is verzonden en zoo lang de voorraad strekt uog op frnnco aanvrage bij dc oudcrgeteckenden tc bekomen. E. C. Chivat. S. OCRTMAN .1/. [199] (Koninklijke Bibliotheek, advertentie Nieuwsblad voor den boekhande/ 32 (1865) nr. 8) inzicht in de samenstelling van haar boekerij, waarin onder meer de genres dichtkunst, geogra fie, godsdienst, plant- en dierkunde en schilder kunst voorkwamen. Tussen de 'diverse werken' en in 'pakketjes' die in de inventaris zijn beschreven, zat wellicht werk van de negentiende-eeuwse sprookjesschrijver Hans Christian Andersen (1805-1875). Werk van deze Deense schrijver dat door Jacobus Leunis in Nederland was geïntrodu ceerd, kan ook het verblijf in haar hof aan de Lange Nobelstraat en op het Noordgouwse Rustenburg hebben gekleurd.3 Noten 1 Sander den Haan, 'Uitgever uit Zierikzee als bevorde raar van het werk van Hans Christian Andersen', in: Stad en lande. Historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland 42 (2005) nr. 114 p. 15-20. 2 F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen IV (Middel burg 1893) p. 874-876 (biografie J.L. van der Vliet). 3 Zierikzeesche Courant 8 maart 1865. Van de collectie was door Cornelis Evert Chivat en Samuel Ochtman Jacobszn. te Zierikzee een catalogus samengesteld, die in het Nieuwsblad voor den boekhandel 32 (1865) nr. 8 wordt aangeboden. Volgens de samenstellers was sprake van een collectie met 'niet onbelangrijke en zeer fraaye' boeken, platen, munten, gedenkpennin gen enzovoort. De catalogus wordt in catalogi van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, de Zeeuwse Bibliotheek en de Koninklijke Bibliotheek niet vermeld. Maar de boedelinventaris van 1864 geeft veel informa tie over de boekerij Dekker (GASD, Notariële Archieven 1842-1895 inv.nr. 709 (aktenr. 4311)). Atelier Ja Mar Natuurlijk te Renesse De heer J.A. Boone te Delft De heer L.C. van der Cingel te Nieuwerkerk De heer A. Flikweert te Nieuwerkerk De heer W.A.B. Joppe te Zierikzee Mevr. G. Klijnsma-Steutel te Zierikzee De heer L.A. Schoof te Dreischor Mevr. K.J. van sluis-v.d.Klooster te Heerde De heer T. van der Torren te Zonnemaire De heer J.C. Wessels te Burgh-Haamstede De vereniging heeft per 1 maart 2013 667 betalende leden.

Stad en lande | 2013 | | pagina 9