r Arrentikkertje zoals in dit artikel omschreven, beeld uit ongeveer 1940. Metta, Diet en Kees Kort uit Melissant, familie van Ken Buth. Dus dit soort sledes waren op Flakkee wel in gebruik. Zeeuwse arrenslede, geschikt voor twee paarden, afkomstig van Slot Craaijenstein bij Burgh- Haamstede. Datering ongeveer 1790, is in mei 1921 door Maria Anna van Helder, uit Zierikzee, concert zangeres, geschonken aan het Openluchtmuseum te Arnhem. Als boegversiering een wit geschilderde plaquette die het gevleugelde paard Pegasus vertoont. Helaas is deze slede tijdens de brand van 17 novem ber 1995 in het Openluchtmuseum verloren gegaan. voor een kind op het voorbankje - stond stabiel op het relatief brede onderstel. Hij werd meestal getrokken door één paard. De Hollandse arrenslee of arrentikker is in Nederland de meest voorko mende. Het is moeilijk om de sleden steeds duidelijk onder een type te rangschikken, te meer daar er tussenvormen waren. Bovendien waren de typen ook niet echt streekgebonden. Bij de typeaanduiding onderscheiden we naast de al besproken kleinere arrentikker nog drie Hollandse typen, een Zeeuwse arrenslede, die sterk leek op de Amsterdamse arrenslede, een Friese arrenslede en een sjezenar (lees sjezen-ar). Het verschil tussen de Zeeuwse arrenslede en de Amsterdamse slede is dat de laatste iets ranker en wat eleganter is. De Friese arrenslede wordt ook wel Franse slede genoemd (mogelijk is er ooit een vergissing gemaakt bij de interpretatie van de afkorting Fr.). De sjezenar was een typisch Nederlandse slee; het bakje kon losgemaakt worden van de brug van het onderstel en als sjezenbakje worden gebruikt. We onderscheiden de krompanelen- sjezenar van het Fries type, het Hollands type en Zogenaamde 'Drentse sjezenar', begin negentiende eeuw. Het bakje kon 's zomers op een sjezenonder- stel geplaatst worden. Het bakje hing dan verend op twee lange riemen. Typisch voor de Drentse sjezen waren de zeer hoge wielen, er zijn er maar enkele van bewaard gebleven. Het boegbeeld, een hippocampus, is niet origineel, maar bij een restauratie erop gezet. Afkomstig van de familie Deïst, Kapteinsweg te Dreischor, eigendom Ken Buth, Haamstede. 6

Stad en lande | 2013 | | pagina 10