'T ZIJN STERKE BENEN DIE DE WEELDE KUNNEN DRAGEN de Drentse sjezenar. Naast de 'echte 'sjezenar bestaat ook nog de 'onechte' sjezenar. Bij de echte sjezenar kan het bakje daadwerkelijk losge maakt worden van de onderkant, bij de onechte niet; de zadelzit bij de onechte sjezenar zit meest al ook aan het bakje vast. De bovengenoemde arrensleden zijn absoluut geen fabrieksartikelen, maar gemaakt door vak bekwame wagenmakers. Verder hebben we dan nog de Russische of Poolse slee. In de negentiende eeuw werd deze meestal in de rijtuigfabrieken gebouwd. Hij kan tweezits of vierzits zijn en heeft al of niet een koetsiersbok en lantaarns. De ruime open kuip staat veelal op een ijzeren brug en is donker gelakt en bekleed. Deze slede heeft dus niets regionaals en niet iets typisch Nederlands, maar werd geïmporteerd. Ook deze slee kond zeer luxe van uitvoering zijn. Opvallend is dat de sleden die ik gezien heb op Schouwen-Duiveland bijna allemaal fraai van vormgeving zijn en tot het grotere type behoren, de zogeheten 'herensleden'. Het waren de sleden die - en daar heb ik ze ook getraceerd - op de van oudsher grote hofsteden stonden. Van de kleinere Hollandse arrentikker heb ik maar één exemplaar aangetroffen en wel in Museum Goemanszorg te Nog in gebruik! (foto's: collectie auteur) Dreischor. Deze komt mogelijk niet eens van Schouwen-Duiveland. In het boekje Arresleden in Friesland, in 1991 geschreven door Wiebe Keikes, onze oud-archiva ris, en Herman Vos, conservator van het Nationaal Rijtuigmuseum te Leek, staan meer dan 500 arrensleden in die provincie zijn geïnventariseerd en nog steeds bestaan. Hiervan is de helft een arrentikker. Veel sleden op de Waddeneilanden zijn van een specifiek Amelands of Terschellinger type. Slechts enkele van de in Friesland geïnventariseerde sle den zijn van het grotere chique type. In deze pro vincie zijn nog tot 1960 veel sleden gemaakt. Betty Blikman-Ruiterkamp Jacob Cats en zijn spreuken Jacob Cats leefde van 1577 tot 1660. Hij staat algemeen bekend als dichter en staatsman. Op beide terreinen verdiende hij in ruime mate zijn sporen. Echter, op zijn glanzende politieke carriè re kwam later veel kritiek en hij lijkt dan ook meer een zorgvuldig administrateur en financier te zijn geweest dan een geweldig staatsman en politi cus. Met zijn veelal didactische en moralistische gedichten is hij heel beroemd geworden. Helaas dreigen zijn geestige en spitse gezegden uit ons taalgebruik te verdwijnen. Daarom hier een kleine selectie om uw geheugen op te frissen, verwerkt in een overzicht van zijn leven. De kleine Jacob werd geboren in het gezin van Adriaan Cats en Leenken Breyde. Het echtpaar had al een zoon, Cornelis, en twee dochters, van wie er een Quirina heette; de andere naam is niet met zekerheid bekend. Kinderen zijn hinderen ging niet op voor de familie Cats. Het was een gezin met een traditionele taakverdeling en waar de man ook echt het hoofd van het gezin was, 7

Stad en lande | 2013 | | pagina 11