Enige tijd later ontmoette hij Elisabeth van Valckenburgh, een Antwerpse van geboorte en uiteraard van vermogende ouders. Met haar trouwde hij in 1605. Het is nu eenmaal zo, het beste stuk in't huisbedrijf is een goed en hand zaam wijf. Het was vast een degelijk huwelijk, want ook het volgende gezegde is van zijn hand: een zwaard, een paard, een mooie vrouw, leent niemand uit, dan met berouw. Ze kregen samen vijf kinderen, van wie slechts twee dochters volwassen werden. Tussen 1609 en 1621, tijdens het twaalfjarig bestand in de Tachtigjarige Oorlog liet hij, samen met zijn broer Cornelis, geïnundeerd land rond Groede bedijken. Dat was een lucratieve bezigheid, want nadien exploiteerden zij het land met grote winsten. Een bekend advies van Cats was dan ook: steek uw duiten in de kluiten. Hij verdiende zoveel geld, dat hij een buitenhuis in Grijpskerke kocht, de Munnikenhof. in 1621 werd Cats in Middelburg benoemd tot pensionaris, een in die tijd zeer belangrijke func tie. Een pensionaris gaf politieke adviezen en zorgde ook voor de uitvoering van de genomen besluiten. We kunnen het de voorloper van de gemeentesecretaris noemen, maar dan met veel meer macht en invloed. Met zijn opleiding, intelli gentie en welbespraaktheid was Cats hiervoor de aangewezen man. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Hij deed het zo goed dat hij twee jaar later door de stad Dordrecht, in die tijd de oudste en belang rijkste stad van Holland, voor dezelfde functie werd gevraagd. Een echte promotie dus. Het was uiteraard belangrijk in deze functie om de zaken nuchter te bezien: als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan. Voor mensen van goede afkomst was het vanzelfsprekend om op de maat schappelijke ladder te stijgen. Maar dat was niet voor iedereen weggelegd. Sterker nog, dat hoorde niet, want als apen hoog opklimmen willen, ziet men straks hun kale billen. Maar Cats kon zich dit veroorloven. Na enige tijd waarnemend pensionaris te zijn geweest van Holland en West-Friesland, werd hij in 1636 en met algemene stemmen tot raadspen sionaris van Holland verkozen, met het ambt van grootzegelbewaarder. Sedert de dood van Johan van Oldenbarnevelt werd de landsadvocaat raads pensionaris genoemd. Deze titel behoorde aan de hoogste ambtenaar en raadsman van de Provinciale Staten van het gewest Holland. Dit was de vertegenwoordiger van Holland in de Staten-Generaal, maar in wezen fungeerde hij als de hoogste bestuurder van de gehele Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Op dat moment was hij al weduwnaar; in 1630 was zijn vrouw hem ontvallen. Dat bezorgde hem veel verdriet. Vaak dacht hij aan hertrouwen, maar het kwam er nooit van. uiteraard zou je den ken, want het gezegde gerimpeld vel vrijt niet wel, is ook aan zijn brein ontsproten. Al was Cats slechts voor vijf jaar aangesteld, hij bleef maar liefst vijftien jaar in dienst. Herhaalde malen vroeg hij om ontslag. Een andere reden dan zijn leeftijd was dat hij meer dan genoeg had van de meningsverschillen met de nogal autoritaire stadhouder Willem II enerzijds en de rumoerige en eigenzinnige leden van de Staten-Generaal ander zijds. Immers, het is kwaad hazen vangen met onwillige honden. Inmiddels was hij 74 jaar oud, en aan rust toe. Al in 1632 had Cats een stuk duin- grond tussen Den Haag en Scheveningen gekocht. Dat liet hij afgraven en er een mooi huis op bou wen. Het is het huidige Catshuis, de ambtswoning van onze minister-president, maar Cats noemde het 'Sorghvliet'. Eromheen was een prachtig park aangelegd, met veel bomen, bloemperken, water vallen en een heuveltje, een zogeheten Parnassusberg, met op de top een koepeltje. Daar vertoefde Cats vaak. Met het uitzicht over zijn aardse bezittingen dichtte en mijmerde hij over de vergankelijkheid van het leven, zijn huishouding werd gerund door de inwonende mevrouw Havius. Haar zoon Willem was zijn rent meester en waakte over Cats' financiën en bezit tingen. Hij maande tot voorzichtigheid met de spreuk: als gij wandelt langs het strand, prijs de zee, maar houdt het land. De verzamelde werken Inmiddels was hij door zijn literaire werk populair geworden. Het kwam nogal eens voor dat er in een woning slechts twee boeken aanwezig waren: de bijbel en het werk van Vadertje Cats. In 1655 schonk hij een exemplaar van zijn verzameld werk aan zijn geboorteplaats, gebonden in een leren band, versierd met zilveren sloten. 9

Stad en lande | 2013 | | pagina 13