10 Sinds 1829 staat er op de Markt in Brouwershaven een standbeeld van Jacob Cats. In 2010 is het oude stenen exemplaar vervangen door een bronzen afgietsel daarvan. (Foto Peter Noordermeer) Voorin schreef hij een opdracht in dichtvorm, waarin o.a. is te lezen: Siet, vaders van mijn vaderlant Ik send u toe een gunstig pand. En even verderop: Uw stadt was toch mijn eerste grondt, Daer ik op zwakke benen stond, Waer ick mijn eerste adem blies, En tot mijn elluf jaren wies. De laatste regels gaan weer over het geschenk Het sal nog leven in de tijd, Dat u en ik begraven zijt. Op 12 september 1660 overleed Brouwershavens grote zoon op 'Sorghvliet' in de ouderdom van bijna 83 jaar. vijf dagen later werd hij begraven in de Haagse Kloosterkerk, naast zijn vrouw. Toen zijn testament geopend werd, bleek dat de nala tenschap niet minder bedroeg dan twee en een kwart miljoen gulden en zo zien we maar: wie wat bewaart, heeft wat, welke uitspraak niet aan Cats kan worden toegedicht. Vooral de mensen dicht om hem heen werden goed bedacht. Jacob Cats is steeds eenvoudig gebleven, hij was de verpersoonlijking van zijn gezegde: het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen. Zijn grootste dichtwerken zijn tot stand gekomen tus sen 1618 en 1660, dus na zijn veertigste. Enkele jaren voor zijn dood schonk hij een exemplaar van zijn verzamelde werken aan de vroedschap van zijn geboortestad. Tot de laatste gemeentelijke herindeling van 1 januari 1997 bevond het zich in Brouwershavens mooie stadhuisje. Nu ligt het in de kluis van het gemeentearchief te Zierikzee, in gezelschap van een tweede, later verworven exemplaar. Het standbeeld op de Markt te Brouwershaven werd opgericht in 1829, door toe doen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Schouwen. Dit heeft zeker bijgedragen om de bekendheid van Cats, die vanwege zijn vaderlijke en wijze raadgevingen ook wel Vadertje Cats werd genoemd, in de streek levend te houden. Terwijl voor de meeste mensen geldt: eer wij wat weten, zijn wij vergeten, gaat dit niet op voor Jacob Cats. Eigenlijk is het jammer dat de vele gezegden en adviezen die in de werken van Cats voorkomen, steeds minder vaak worden gebruikt. Ze zijn niet meer zo populair en worden vaak als dooddoe ners beschouwd. Maar toch kunnen we er soms wel wat mee. De Schouwen-Duivelandse werk groep van Amnesty international bijvoorbeeld, voerde lang het devies: het puntje van een gou den pen, is 't felste wapen dat ik ken. Onvriendelijk doch bruikbaar blijft deze: al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelijk ding. En nog steeds is de uitspraak: om de wille van de smeer, likt de kat de kandeleer honderd procent actueel. Bronnen: Uit de bibliotheek van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland nr. 0117, 0384-1, 1386, 3352, 5805 www.dbnl.org/auteurs cats

Stad en lande | 2013 | | pagina 14