Bloemhof en Catharina Jacobs. Uit het huwelijk Polak-Bloemhof kwamen in ieder geval vijf kinde ren voort die in Zierikzee werden geboren, name lijk Klara (1842), Anna (1844), Marianne (1846), Samuel (1850) en Rebekka (1848.) Jeanette Bloemhof werd begraven op de joodse begraafplaats te Zierikzee. Op haar grafsteen valt onder meer te lezen: 'Hier rust Janette Polak geb. Bloemhof overl. 24 april 5649/1889 in de ouder dom van 82 jaar.' Nathan Samuel overleed te Zierikzee op 6 september 1871 op 68-jarige leef tijd. Hij werd eveneens begraven op de joodse begraafplaats aldaar. Zijn weduwe zette toen zijn zaak voort. Het betrof een 'stukgoederen-verwe- rij', gevestigd aan de Meelstraat. Men speciali seerde zich in het verven van vooral zijden- en wollen stoffen in alle mogelijke kleuren. Commissionair, verzekeringsagent en agent voor landverhuizers Nathan Polak was een man met vele talenten en even zovele beroepen. Hij lijkt na zijn aankomst in Zierikzee te zijn begonnen met het organiseren van loterijen. Dat hem dit zuur zou opbreken zul len we later zien. Ook hield in de jaren 1840 met enige regelmaat de gezichtskundige en brillenslij- per J.A. Dam praktijk in Polaks woning op de hoek van de Lange Sint Jansstraat. Polak was tot 1868 commissionair bij van de firma A.E. Levie te Vlissingen. Ook was hij agent voor landverhuizers naar onder meer Brazilië. Veel Schouwen- Duivelanders besloten in de hoop op betere voor uitzichten de grote oversteek te wagen. Een aan tal dankbare Schouwen-Duivelanders die emi greerden naarZuid-Amerika, plaatsten tijdens hun overtocht in 1858 vanuit tussenstation Antwerpen een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zij lieten daarin hun dankbaarheid jegens Polak blijken die hen met 'vaderlijke zorg en hartelijke menschlievendheid heeft behandeld en ons tot op het bestemde schip heeft vergezeld'. Deze adver tentie werd geplaatst naar aanleiding van een ingezonden stuk van een landverhuizer die de oversteek niet aandurfde. Dit kwam door negatie ve berichten die hij in de haven van Antwerpen over Brazilië hoorde. Polak was vanaf 1866 agent van de Koninklijke Maatschappij 'De Algemeene Vee-verzekering', gevestigd te Rotterdam. Deze maatschappij verzekerde rundvee, paarden, ezels schapen en varkens. Onder de verzekering was schade inbe grepen die ontstond door sterven of afmaken, maar ook door brand, bliksem of overstroming. Hij vroeg in 1868 aan burgemeester en wethou ders van Zierikzee vergunning aan om een slage rij in een pakhuis aan de Meelstraat te mogen beginnen. Koninklijke dankbetuiging en arrestatie Volgens de Staatscourant van 10 januari 1840 werd door Koning Willem ll eervol ontslag en dankbetuiging verleend aan alle officieren van de Zeeuwse mobiele schutterij. Onder hen bevond zich in de Compagnie Artillerie, tweede bataljon, Nathan Samuel Polak, in de rang van tweede lui tenant. Hiermee eindigt de militaire carrière van Polak echter niet. Zoals in bovenstaand krantenar tikel staat vermeld, kwam hij opnieuw in actieve dienst. Als hem in 1851 eervol ontslag wordt ver leend is de Nieuwsbode venijnig. De krant ver meldt het volgende: 'Z.M. heeft zijn ex-drilmees ter, N.S. Polak, eervol ontslagen als 2de luitenant bij de Zierikzeesche schutters, terwijl de Arrondissementsregtbank te Zierikzee, voor ee- nige maanden, bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd heeft, doch hij is het ontloopen naar Antwerpen.' De reden voor dit arrestatiebe vel blijkt eveneens uit de krant. In de Zierikzeesche Courant van 27 juli 1850 is een advertentie geplaatst door P. Paulus, officier van Justitie te Zierikzee. Deze officier heeft te maken met een probleem: hij kan niet alle 'bedriegingen' ontdekken die door Nathan Samuel Polak zijn begaan tijdens een verloting van gouden en zilve ren voorwerpen op elf juli 1850 te Noordwelle. Hoe deze zaak afliep is niet achterhaald. Afgaand op de verdere carrière van Polak heeft het hem niet al te zeer gedwarsboomd. 14

Stad en lande | 2013 | | pagina 18