GESCHIEDENIS VAN EEN SCHOUWS RIJTUIG Ken Buth Voor 1900 hadden de grotere boeren op Schouwen-Duiveland gewoonlijk een rijtuig, vaak een Utrechts wagentje, of een tweewielige tilbu ry. De notabelen hadden een chiquer rijtuig. Het rijtuig waarvan hier een stukje geschiedenis volgt, is een barouchette. Op de foto zien we als eerste rijtuig een barouchette die afkomstig is uit Brouwershaven. De foto is gemaakt op de Moolweg in Haamstede, op de achtergrond 'de ezelswei' van slot Haamstede, in 1972, tijdens het huwelijk van Ken Buth met Rian Groenendijk. Het rijtuig was toen in bezit van wim de Vrieze. De barouchette werd gereden door Lies van Damme, Dapperweg, Haamstede, met een van de laatste oorspronkelijk type werkpaarden zoals in de Westhoek in gebruik waren. Het tweede rijtuig is ook van Schouwen-Duiveland, het is een Utrechts wagentje afkomstig van de boerderij 'Groenewoud' in Haamstede. Het was vlak voor deze rit gerestaureerd door rijtuigmaker A.P. Plaum te Zierikzee en toen eveneens in bezit van Wim de Vrieze. De barouchette is gebouwd door rijtuigmaker R. Pel in Dordrecht, rond 1860. Het was het dok terskoetsje van doctor medicinae Johannes Moolenburgh (geboren 10 mei 1813 in 'Huize Viletta' te Zonnemaire; overleden 9 oktoberl883 te Brouwershaven). Johannes Moolenburgh was ongetrouwd en woonde op de Markt in Brouwershaven. Hij had een huishoudster (mevrouw De Rooy-van Gent), een uitstekende kokende keukenmeid, en een koetsier die tevens zijn tuinman was en hulp in de apotheek. Zijn equipage bestond uit twee 'kittige bruintjes' en een zwart vierwielig koetsje met donkerrode De barouchette in gebruik bij het huweiijk van Ken Buth met Rian Groenendijk (1972). 15

Stad en lande | 2013 | | pagina 19