VELE STRATEN DROEGEN REEDS VOOR VIERHONDERD JAAR HUN TEGENWOORDIGE NAAM panelen, een zogenaamde barouchette. Enkele keren per week liet hij zich naar Zonnemaire rij den waar hij zijn ouderlijk huis en zijn zus Jans opzocht (Johanna Catharina Moolenburgh, gebo ren 27 februari 1830; overleden 19 juli 1902). Ook bezocht hij dan in Zonnemaire patiënten. De barouchette liet hij na zijn overlijden na aan zijn zeventien jaar jongere zus Jans. Jans vertrok in 1892 uit Zonnemaire naar Rijswijk (Z.H.) waar zij een tehuis vond bij de familie Van Seters. Mevrouw Van Seters-Slierendregt was een doch ter van de jongste zuster van Jans. Het koetsje bleef op de boerderij te Zonnemaire, waar de familie Hocke Hoogenboom 'het rijtuigje van tante Jans' mocht blijven gebruiken. Na het over lijden van Jans in 1902 kwam het rijtuig zoals zij had bepaald definitief in bezit van C.J. Hocke Hoogenboom (geboren op 10 augustus1844; overleden 21 juni 1923). Eind zestigerer jaren van de vorige eeuw kwam het rijtuigje van de familie Hocke Hoogenboom in bezit van W.P. (Wim) de Vrieze. In de negentiger jaren heeft Wim de Vrieze de barouchette samen met een kerkbrik, die gebouwd was in de fabriek van de gebroeders Spyker te Amsterdam, ingeruild voor een A-Ford. De barouchette is toen naar de Veluwe verhuisd. Hopelijk is dit rijtuig er nog steeds; het was toentertijd nog in een uitsteken de staat. Gegevens o.a. uit memoires van J. Hocke Hoogenboom (geboren 1861; overleden1951?), zoon van C.J. Hocke Hoogenboom, huisarts te Culemborg. Uit de Zierikzeesche Nieuwsbode, 15 augustus 1961 ZIERIKZEE, augustus. In het verleden zijn verschillende publikaties verschenen over de Zierikzeese straatnamen. Wie echter bedenkt hoe snel de wisseling van de bewoners der huizen in een straat, tegenwoordig in zijn werk gaat, zal moeten beamen dat het voor velen interessant zal zijn de oor sprong van de namen der bekendste Zierikzeese straten te weten. Iets over en rond deze namen daarom in onderstaand artikel. De oudste straat van de stad is de Weststraat, die sedert de 15e eeuw zo genoemd wordt, maar voorheen "de Volderstrate" heette, ontleend aan de wolnering. Overigens droegen de Zierikzeese straten, voor vierhonderd jaar, met een enkele uit zondering, reeds de tegenwoordige namen. De Meelstraat - vroeger Middelstrate - wordt reeds genoemd in 1319. Zij verbond het oude stadsmid- delpunt (kerk, markt en 's-Gravenhof) met de haven. De Poststraaat wordt al in 1321 genoemd en de naam Melkmarkt stamt uit 1398. De naam Manhuisstraat is betrekkelijk nieuw. In de I5e eeuw heette deze straat 's Heer Dierikxwerf en in de I6e eeuw Sint Anthoniestraat, naar het nog aanwezige hofje in deze straat, in 1585 werd in deze straat een oudemannenhuis gesticht en zo kwam de naam Manhuisstraaat in zwang. De naam Appelmarkt komt reeds voor in 1352. De naam Beddeweeg betekent waarschijnlijk "tussen beide wegen", een verbinding immers tussen Zevengetijstraat en Verrenieuwstraat. "De Nyeupoort" Nog in het begin van de 16e eeuw heette de Nieuwe Boogerdstraat: "De Nyeupoort". De naam Boogerd (Boogaard)-straat komt voor in de 17e eeuw. Van de oude naam bleef het woord "nieuw" behouden, vandaar Nieuwe Boogerdstraat. De Dam is zeer oud en stamt uit de eerste helft der 14e eeuw. De Fonteine herinnert aan een middel- 16

Stad en lande | 2013 | | pagina 20