W ia eeuwse waterput, die werd drooggelegd en van een pomp voorzien, in 1607, Het Gat van West noord-westen ontstond in de eerste helft der I7e eeuw. De naam Ravestraat herinnert aan de tot straten aangelegde gronden van het adellijk huis van Ravesteyn. De naam Groendal (1340) kan wij zen op een vroegere beplanting van deze hellen de straat. De Gravenstraat ontleent zijn naam aan het (in 1615 gesloopte) 's-Gravenhof, een oud grafelijk slot. De naam 's Heer Arendsslop komt reeds voor in 1398. De Hem wordt in de 15e eeuw vermeld. De Watermolen heette in de middeleeuwen "Hughe Moreydshole" (hole=heul), genoemd naar Hughe Moreyds, burgemeester van Zierikzee in 1358. Van een grafelijke watermolen in deze buurt was reeds sprake in 1220. Hoeltje Hoeltje betekent zonder twijfel heultje of houten bruggetje dat hier - voor de demping der Schuithaven - gevonden werd. De Hoofdpoort straat ontleende zijn naam aan de in 1624 ten zui den van de Ravestraat gestichte Hoofdpoort. De naam Jannewecken wordt al genoemd in 1467. De Sint Janstraat werd genoemd naar de in de nabijheid wonende Sint Jansheeren, aan het noordelijk eind van de Lange Sint Janstraat. De Kapellestraat ontleent de naam aan een in de 15e eeuw gestichte kapel van Poppe Hayman. Een kraan op het Kraanplein riep de naam tevoor schijn. De Minderbroederstraat werd genoemd naar het in de nabijheid gelegen klooster der Minderbroeders. De Korte Nobelstraat wordt reeds vermeld in 1398, maar het woord "nobel" is niet erg duidelijk. Het betekent uiteraard, aanzien lijk edel, maar het was ook de naam van een munt. De Nobelpoort is gebouwd medio I4e eeuw en toen ontstonden ook de beide Nobelstraten. Hoeltje betekent zonder twijfel heultje of houten bruggetje. (Foto Peter Noordermeer) 18

Stad en lande | 2013 | | pagina 22