'ZEELAND BOVEN' IN VEERE gebleven, wat zijn functie toen precies was dat weet ik niet, wel dat de heer Leendertse toen zijn directe chef was. Wij zelf zijn de Ramp zonder veel kleerscheuren door gekomen, op 1 februari waren wij en mijn schoonouders in Rotterdam omdat mijn ouders 25 jaar waren getrouwd, mijn man en zijn vader zijn met de eerste de beste boot samen naar Zierikzee vertrokken, wij, mijn schoonmoe der en ik mochten pas later terug." De heer Cor de Oude herkende Huib J. Leendertse op de foto, en liet ons weten dat hij thans in Brouwershaven woont. De heer Johan van Sloten kon hierop aanvullen dat zijn oud-collega's van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen-Duiveland, H.J. Leendertse en J. Schoonen op de foto staan. Leendertse was ten tijde van de Watersnoodramp opzichter bij het bedrijf en bleef dat tot 1956. Schoonen was toen werkzaam als zijn assistent. Langs deze weg wil de redactie alle inzenders van harte bedanken. Op deze wijze kon weer een raadsel worden opgelost. Hopelijk kunnen we ook voor de nieuwe foto een beroep doen op uw geheugen. Deze afbeelding, die op de redactie van Stad en Lande beter bekend staat als 't kotje, betreft dia 1552 en is ook afkomstig uit de collectie van het Gemeente archief Schouwen-Duiveland. Van deze dia weten we dat hij werd genomen door fotograaf J.F.J. van den Berge uit Burgh-Haamstede. Andere informa tie ontbreekt. Graag ontvangen we uw reacties via: redactie@stad-en-lande.nl of per post: Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland t.a.v. Redactie Postbus 70 4300 AB Zierikzee Expositie van zeldzame Zeeuwse kaarten uit particulier bezit Zeldzame Zeeuwse kaarten uit particulier bezit zijn het onderwerp van de expositie 'Zeeland Boven', die tot 31 oktober 2013 te zien is in Stadhuismuseum De vierschaar te Veere. De kaar ten belichten de cartografische en maritieme geschiedenis van Zeeland uit de tijd dat Veere als admiraliteitsstad een belangrijke rol speelde. De expositie is georganiseerd door het Zeeuws Archief. De expositie bestaat uit 34 zee- en landkaarten van Zeeland uit het particulier bezit van twee Zeeuwse verzamelaars. De verzamelaars hebben hun collecties gedurende enkele tientallen jaren opgebouwd en hebben voor de expositie in Veere de bijzonderste en zeldzaamste kaarten geselec teerd. Het merendeel van de getoonde kaarten stamt uit de zestiende en zeventiende: de oudste kaart dateert uit 1482, de jongste uit 1744. Te zien zijn historieprenten van zeeslagen, zee kaarten en landkaarten. Zeeland letterlijk boven aan de kaart Op kaarten in moderne atlassen wordt het noor den vaak aan de bovenkant van de kaart geprojec teerd. Dit is niet altijd het geval geweest. In de zes tiende en zeventiende eeuw werden ook kaarten met het westen boven vervaardigd. Dat werd gedaan vanuit esthetische overwegingen of omdat de kaart dan beter in het formaat van de atlas paste. De expositie toont een aantal topstukken waarbij Zeeland letterlijk en figuurlijk 'boven' staat. Veere, bakermat van de Koninklijke Marine Veere is de bakermat van de Nederlandse marine. In Veere werd op 8 januari 1488 de zogenoemde Ordonnantie op de Admiraliteit ondertekend. Hierin werd het geweld op zee aan regels gebon den. Dit was nodig om het buitmaken van sche pen, in het bijzonder van vijandige of bevriende vreemde mogendheden te reglementeren. Maximiliaan van Oostenrijk, keizer van het Duitse Rijk en heer der Nederlanden, vaardigde de 22

Stad en lande | 2013 | | pagina 26