ingang Het Klokken- en Peelmuseum te Asten (foto auteur). Karei de Stoute van Bourgondië en graaf van Zeeland (deze sneuvelde in 1477 bij Nancy in; hij werd opgevolgd door Maria zijn dochter). Voor de succesvolle onderhandelingen werd hij rijkelijk beloond, zodat hij in 1483 de opengevallen heer lijkheid Serooskerke (op het eiland Schouwen en op het eiland Walcheren) van keizer Maximiliaan von Habsburg kon kopen. (Maximiliaan von Habsburg trouwde met Maria van Bourgondië, zo kwamen de Habsburgs in de Nederlanden!). Pieter liet zijn naam Van Tuyll varen en noemde zich enkel 'van Serooskerke'. zijn kleinzoon Philibert, in 1562 schepen in Middelburg, daarna raad en rentmeester-generaal van Zeeland Bewesten-Schelde, werd in 1572 gouverneur van Bergen op Zoom voor Philips II von Habsburg, koning van Spanje en de laatste graaf van Zeeland. Philibert was hoofdbegeleider van de overtocht van Mondragon naar Duiveland, waar het beleg van Zierikzee een gevolg van was. Hij overleed te Antwerpen in 1579. Ook tijdens de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden bleven de leden van de oude bestuursadel, nu vaak als juristen, belangrijke bestuurlijke rollen spelen. Reinout Diederik van Tuyll van Serooskerken (1746-1784) bijvoorbeeld, lid van het gerechtshof en de rekenkamer te Utrecht, werd in 1767 heer van Heeze door koop. Het Kasteel Heeze wordt sinds 1760 bewoond door deze familie. Het bestaat uit twee gedeeltes: het achterste deel is het oudste, Kasteel Eymerick. Dit zijn de restanten van een rechthoe kig onderkelderd, middeleeuws gebouw met dikke muren, oorspronkelijk gelegen om een ongeveer vierkante binnenplaats. In de grote rid derzaal op de eerste verdieping met zijn zware moerbinten drinken we koffie. De woonplaats van de huidige baron (96 jaar) ligt vóór dit middeleeuwse kasteel, heeft dertig kamers, is ontworpen door Pieter Post (1608-1669) en ligt rondom een binnenplaats met paardenstal len. Het geheel is omgeven door een gracht, waar in de kastelen prachtig weerspiegelen. Pieter Post was in de zeventiende eeuw een beroemde architect in Hollands classicistische stijl. Hij was een leerling van Jacob van Campen, die het stadhuis van Amsterdam (nu Paleis op de Dam) in Amsterdam ontwierp. Post ontwierp ook het Mauritshuis in Den Haag en Huis ten Bosch, waar koningin Beatrix woont, en het stadhuis in Maastricht. Post was ook betrokken bij de verbou wing van het oude Hof tot paleis Noordeinde, het werkpaleis van de koning in Den Haag. Het kasteel van Heeze is beroemd vanwege zijn fraaie collectie van verschillende porseleinen ser viezen. Verder heeft het een fraaie kamer met achttiende-eeuws goudleerbehang. Er is een grote 25

Stad en lande | 2013 | | pagina 29