GOEMANSZORG IN BEWEGING Ria Geluk Goemanszorg in juni 2013. Na de verbouwing is de hoofdingang van het museum aan de linkerkant van het gebouw, bij de grote deuren. (Foto Peter Noordermeer) Er zijn grote plannen voor verandering bij het Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Ooit ontstaan uit een initiatief, mede vanuit onze vereniging Stad en Lande, kwam er in de zeventiger jaren een eerste landbouwmuseum in de oude school in Dreischor. Later werd de boerderij Goemanszorg aangekocht door de nieu we stichting Goemanszorg Beheer en in 1996 werd, na een forse verbouwing het 'Streek- en landbouwmuseum Schouwen-Duiveland' (de offi ciële naam) geopend. Goemanszorg Beheer is eigenaar van het onroe rend goed, de museumstichting is verantwoorde lijk voor het museum en de vriendenstichting ondersteunt het museum in grote mate. in 2012 is het gesprek op gang gekomen in de drie stichtingen, alle in het belang van een goed draai end museum, om tot een aantal veranderingen en daarmee verbeteringen te komen. Na de grote verbouwing vóór 1996 zijn er ook later aanpassin gen geweest in het pand en is de P.A.-Bootschuur erbij gebouwd. Anno 2013 zien we de noodzaak in om tot zowel een herstel en verbouwing te komen als tot een herinrichting op onderdelen in de museale opstel ling. Het plan is gemaakt en ziet er in grote lijnen als volgt uit: Het dak van schuur en woonhuis wordt waar nodig hersteld, en geheel van isolatie voorzien. Daarmee komt vervulling van de wens in zicht om de schuur vaker te gebruiken en toegankelijker te maken in de koude tijden. De centrale entree wordt verplaatst naar de west zijde van de schuur, samen met de balie en het winkeltje. Ook de toiletgroep verhuist naar de westzijde. De vaste scheiding tussen het horeca gedeelte en de schuur zal plaatsmaken voor een flexibele wand (vitrines, panelen), zodat er in klei ne en in grote opstellingen bezoekersgroepen ontvangen kunnen worden. Dat geeft ook de mogelijkheid om de schuur beneden breder in te zetten voor bijeenkomsten en presentaties. Het woonhuis en de bovenverdieping (omloop) in de schuur blijven grotendeels ongemoeid. Wel zal de hal van het woonhuis meer worden ingericht als bibliotheek en leeshoek, ook om bepaalde informatie op te zoeken. De zogeheten huiszolder wordt omgevormd tot een kinderzolder voor educatieve groepen (scho len), maar ook voor kinderfeestjes en een spelle- 27

Stad en lande | 2013 | | pagina 31