NIEUWE CURSUS GESCHIEDENIS LEEFT! VIJF GENERATIES VAN LANGERAAD OP 'DREISCHORS NIEUWLAND' boreling en brieven worden (bijna) niet meer geschreven. Onze vereniging bestaat bijna 75 jaar. Veel uit het begin van de vorige eeuw willen we nu behouden, maar toch niet het tijdverschil. Ik had een aardje naar mijn vaartje en wilde ook gaan varen. De grote vaart. Dat mocht, maar alleen met een diploma van de zeevaartschool. Dat lukte niet: mijn hippocampus was niet groot genoeg. Gaat u nog met vakantie, dan wens ik u een fijne tijd en een behouden reis. Na een aantal goed bezochte cursussen onder de naam 'Geschiedenis leeft!' vervolgen wij die in het komende najaar. Wederom zullen we een pro gramma samenstellen van vier avonden en een dag. De vier avonden zijn meestal op maandag of dinsdag en de hele dag zal een zaterdag zijn. Op dit moment is het programma nog niet rond en kunnen we de onderwerpen en data nog niet doorgeven. Meestal beginnen we eind september (om de twee weken) en eindigen we in november. De kosten zijn gemiddeld 25 euro voor de cursus, soms meer wanneer de dagexcursie met een extra activiteit georganiseerd wordt. Meer informatie volgt via de website van Stad en Lande www.stad-en-lande.nl. Rinus van Langeraad KAzn. Op 'd'n ouwen diek' (Ellemeet) hadden twee broers Van Langeraad, Andries en Lambregt, in het begin van de negentiende eeuw ieder een boerderij. Zij zijn de stamvaders van alle thans wereldwijd voorkomende Van Langeraads. De overgrootvader van Andries en Lambregt, de in 1670 in Groede geboren Pieter Lambregtse van Langeraet, werd in 1708 in Zierikzee als poorter ingeschreven. Hij woonde toen waarschijnlijk al enige tijd op Schouwen-Duiveland, want hij trouwde reeds in 1702 in Zierikzee met Lena Pieters Cuyper. De bovengenoemde Andries was in 1793 geboren op Ellemeet. Hij trouwde in 1820 met Krina van den Bout, die in 1800 op Zonnemaire het levens licht had aanschouwd. Dit echtpaar kreeg tussen 1821 en 1837 in totaal tien kinderen van wie er zeven volwassen werden. Bij de geboorte van het laatste kind overleed Krina in het kraambed. Vier jaar later, in 1841, stierf ook vader Andries. Zeven minderjarige kinderen en een boerderij van ruim 45 bunder bleven achter. De boerderij en de inventaris werden verkocht en de kinderen wer den ondergebracht bij familie. Zo kwam de jong ste, de in 1837 geboren Krijn Adriaan, terecht bij een broer van Krina, Nicolaas van den Bout (1797- 1870). Hij was getrouwd met Adriana van Doesburg, had een boerderij aan de Zelke in Zierikzee en was kinderloos. Krijn Adriaan heeft bij het echtpaar Van den Bout een goede opvoeding genoten, waaraan hijzelf ook gewaardeerde her inneringen overhield. Dit kan geconcludeerd wor den uit het feit dat hij later zijn oudste zoon niet alleen naar zijn vader Andries vernoemde, maar hem als tweede naam Nicolaas meegaf, de voor naam van zijn stiefvader. Krijn Adriaan (1837-1919) groeide voorspoedig op. Hij trouwde in 1861 met Neeltje Zegerina 2

Stad en lande | 2013 | | pagina 6