VEILIG BEWAREN VAN FAMILIEPAPIEREN EN ANDERE OBJECTEN Toen wij begin dit jaar werden geconfronteerd met een omgevingsvergunning voor de stook ruimte en wot aan de Noord Hogeweg, waarbij het Welstandscollege had bepaald dat de wot donker groen moest worden, brak onze spreekwoordelij ke klomp. Ook nu was de landschappelijke inpas sing niet goed in de vergunning geregeld. Tijdens de behandeling van ons beroepschrift hebben we met toepassing van de Wet Openbaarheid van Bestuur (wob) inzage gekregen in de exploitatie overeenkomst tussen de gemeente en de tuin ders waarin de landschappelijke inpassing con tractueel is geregeld. En nu maar hopen dat dit wordt nagekomen. Voor de Commissie Bezwaarschriften hebben we uitvoerig de gelegenheid gekregen in de hoor zitting te beargumenteren waarom de wot niet donkergroen moet worden. De Commissie was tevens van mening dat de wot niet alleen in strijd is wat betreft de hoogte maar ook als bouwwerk als geheel volgens het Bestemmingsplan op deze plaats niet mag worden neergezet en dat de vrij stelling daarvoor onjuist is toegepast en onvol doende gemotiveerd. Dat de Commissie welstand en Monumenten het Bestemmingsplan niet had betrokken in hun advies werd onjuist genoemd. Het advies van de Commissie Bezwaarschriften aan het bestuur was dan ook de verleende ver gunning te heroverwegen en het beroep van Stad en Lande gegrond te verklaren. Het bestuur heeft het plan inderdaad in heroverweging geno men en het voorgelegd aan de Agrarische Adviescommissie Zeeland. Deze heeft bepaald dat de wot noodzakelijk is voor de voortzetting van het bedrijf. Daarmee is de vrijstelling voldoen de onderbouwd. En stad en Lande kreeg haar gelijk wat de kleur van de wot betreft; deze wordt lichtgrijs conform het beeldkwaliteitsplan. Hugo Doeleman Hzn De artikelen die verschijnen in de Kroniek en het Mededelingenblad van Stad en Lande zijn vaak gebaseerd op historisch onderzoek. Een schat aan gegevens ligt opgeslagen in de depots van de openbare archiefinstellingen. En tegenwoordig is heel veel via de zoekmachine van Google te vin den op websites. Maar niet vergeten mag worden dat bij mensen thuis ook heel veel documentatie is te vinden. Bijna iedereen heeft wel een archief- je in een doos op zolder met wat familiepapieren. Soms blijft het niet bij één doos en is er een echt familiearchief aanwezig. Voor onderzoek en publi catie kan daar interessant materiaal tussen zitten. In het verleden is gepoogd om familiearchieven te registreren met een globale beschrijving van de inhoud. Het is nooit echt goed van de grond gekomen. Maar wat gebeurt er nu met deze familiearchief- jes wanneer de eigenaar komt te overlijden? is de omvang beperkt, dan zullen kinderen er zich vaak over ontfermen. Maar wanneer het wat groter is zullen mensen die geen interesse hebben, het weggooien of misschien aan een archiefinstelling schenken. Laten we dat laatste hopen, want dan komt het in goede handen. Archiefinstellingen kunnen evenwel niet alles accepteren. Dat heeft te maken met ruimte en kosten. Het gevolg is dan dat er met name voor de familie interessant materiaal verloren gaat. Een oplossing kan zijn om een bewaarplaats te organiseren voor familiearchieven. Momenteel wordt onderzocht of dit haalbaar is. De discussie hierover wordt gevoerd binnen de Nederlandse Genealogische Vereniging. Op de website www.familiearchieven.nl wordt ook regelmatig over dit onderwerp geschreven. Mocht u uw familiepapieren nu of later ergens veilig wil len opbergen, laat het even weten. Hoe groter de belangstelling, hoe meer kans er is om een bewaar plaats voor familiearchieven tot stand te brengen. De bedoeling is wel dat de familie eigenaar blijft, stukken kan terugvragen en toevoegen. Ook be paalt de familie of hun archief openbaar zal zijn. 8

Stad en lande | 2013 | | pagina 10