GRAFTROMMELS OP SCHOUWEN-DUIVELAND RELATIEF TALRIJK Rinus van Langeraad KAzn. In mijn lagereschooltijd, direct na de Tweede wereldoorlog, fietste ik elke schooldag twee keer langs de begraafplaats van Oosterland. Door de inundatie waren alle bomen en struiken uit het destijds zeer groene dorp verdwenen. Ook het hoger liggende kerkhof vertoonde in die jaren weinig beplanting zodat je vanaf de weg een vrij uitzicht had over het terrein. Vele van de graven waren bedekt met de gebruikelijke grafstenen. Een aantal echter was bovendien of alleen maar voorzien van een ronde of ovale metalen doos, die schuin op het graf was geplaatst. De dozen, die ongeveer twintig centimeter hoog waren, hadden een variabele middellijn van enkele tien tallen centimeters. De buitenkant was zwart geverfd en de binnenkant wit. in de doos was meestal een compositie van kunstbloemen en -bladeren gedrapeerd. Het geheel was afgedekt met een glasplaat. Deze herinneringen kwamen bij mij weer boven toen ik onlangs het recent verschenen boek Graftrommels en (kunst)grafkransen In Nederland onder ogen kreeg. Dit boek, dat is geschreven door de twee grafspecialisten Leon Bok en Evert Jan Halkus, geeft de historie weer van het boven genoemde 'funerair' object, officieel heet dit graftrommel. Uit de beschrijving blijkt dat graf trommels in zwang zijn geweest vanaf ongeveer 1850 tot aan de Tweede Wereldoorlog, in heel Nederland moeten er ongeveer 25.000 hebben gestaan. Daarvan zijn er momenteel zo'n 1000 over. De meeste daarvan zijn nog terug te vinden in Friesland (272 stuks, begin 2012), maar ook in Zeeland schijnt er nog een aantal voor te komen. Momenteel lijkt er weer een groeiende interesse voor graftrommels te ontstaan. Het bedrijf 'Graftrommels' in Barneveld blaast deze grafver sieringen sinds 2009 nieuw leven in. Van goed geïnformeerde zijde vernam ik dat de opvulling van de moderne graftrommel veelal bestaat uit voorwerpen, die specifiek betrekking hebben op de begravene. Mijn zegsvrouwe noemde onder andere een pakje shag en een flesje bier. Ongetwijfeld zullen 'mijn' graftrommels op de begraafplaats van Oosterland tijdens de Waters nood zijn verteerd of weggespoeld. Zo zal het ook gebeurd zijn met die op de begraafplaatsen van andere Schouwen-Duivelandse dorpen, die toen langdurig in het zoute water hebben gestaan, ik vond het echter de moeite waard om op enke le van de destijds droog gebleven kerkhoven van het eiland poolshoogte te nemen om te zien of daar nog graftrommels bewaard zijn gebleven. En, zo ja, in welke staat deze zich bevinden. Het resultaat van mijn speurtocht in juni van dit jaar was verrassend. Op de algemene begraaf plaats in Zierikzee trof ik diverse trommels aan. Enkele gerestaureerd, andere in een verwaarloos de conditie, in Noordgouwe hetzelfde beeld: een paar in goede staat, maar ook exemplaren die nodig restauratie behoeven en een trommel Een fraai gerestaureerde graftrommel op de algemene begraafplaats te zierikzee (foto auteur). 9

Stad en lande | 2013 | | pagina 11