fe /f.? (Cola) en zijn vrouw Anna Morette terug in de regi stratie en inventarisatie van Coles eigendommen na Anna's dood in 1670: Staet ende inventaris van alle de goederen action crediten beaten mitsgaders de lasten als metter doot sijn ontruijmt en naergelaeten bij Juffr: Anna Morette Za: laetst huijsvrouwe geweest van Nicolaes Abramse Coole en bij hem Coole in qua- liteijt als vader en voocht testamentair van sijne minderjaerige weesen [waarschijnlijk moet hier een woord worden ingevoegd dat in de marge van het blad staat vermeld JP] getrouwelick opgestelt. De weeskamer was een instelling die door het stadsbestuur was ingesteld en werd bestuurd door zogenaamde weesmeesters. Op het moment dat van een echtpaar de man of vrouw kwam te overlijden met achterlating van minderjarige kin deren, diende de achterblijvende ouder de nala tenschap onder beheer te brengen van de wees kamer. Dit was bedoeld als verzekering van het erfdeel van de wezen. Naast een registratie van de nalatenschap werd door de weeskamer toezicht gehouden op de voogdij en opvoeding van de weeskinderen. Dat Anna is blijve liggen van haer eerste kijnt lijkt derhalve onwaarschijnlijk. Hieronder de afbeelding van de slottekst van de betreffende akte alsook de transcriptie ervan. (PN/JP) Noten: 1 H. Storme en N. Bostyn, Repertorium en inleidende studie van uitgegeven predikatieboeken uit de 77015 en 18?* eeuw. Leuven 1982. 2 De eerste liefdadige instelling in Antwerpen, gesticht in 1238. Armen kregen er medische zorgen. 3 J. Andriessen, Een verkenning van de geestelijke litera tuur in de 17de en I8de eeuw in: Vlaanderen 41, 1992, p. 211-216; p. 213. 1 Anna/Emma: onzekere lezing. 5 De achternaam Morette komt voor in inventarissen van de Weeskamer Zierikzee. 4 Vermoedelijk de in 1832 afgebrande Sint-Lievens- monsterkerk. LCÉ Axf*" ('li H Den xij[12] septemb 1670 heeft Nicolaes Abrahamse Coole ter weescamer der Stede Zzee, met sijnen eedt gestalt desen inventaris dat daer inne begrepen sijn alle de goederen en middelen die Anna Morette sijn huijsvrouwe Za. [zaliger] metter doot geruijmt ende achtergelaten heeft, laetende geene vandien ter quadertrouwen achterhouden te hebben: Belovende bijden selven eedt indien hem namaels iets meer te vooren quame het sij schade ofte bate desem sterfhuijse competerende en dat getrouwelijck aentebrengen en in desen staet te doen stellen hier waken over Pr. Mogge, mr. Rochus Hofferus, Anthony Hoffer en Pieter Haijman mij prnt [present] J: Goltzius (gasd, Weeskamerarchief inv.nr. 3761). 14

Stad en lande | 2013 | | pagina 16