MP OH» Het Blauwe Bolwerk, met seinkorf. Op de achtergrond't Luitje. De korf werd gehesen als de sluis aan het Sas geopend was, als waarschuwing voor de zeilschepen. Bij een geopende sluis was de uitstroom in de Nieuwe Haven te groot, (gasd zz 0781fotograaf onbekend). de Drie Koningen, dat oudtijds hier gestaan had en waarvan de naam zelfs nog tot in het begin van de 196 eeuw voortleefde in een aldaar gelegen boomgaard. 's Heer Lauwendorp Ten slotte nog een enkel woord over dat deel van de straatweg naar de Val, waar sedert 1920 huizen verrezen zijn. Bijna 650 jaar geleden stonden daar enige huizen, welke buurt 's Heer Lauwendorp heette en die vermoedelijk reeds bestaan zal hebben, vóór Zierikzee zich oost waarts had uitgebreid tot waar nu de Zuid- en Noordhavenpoort staan, welker stichting waar schijnlijk - ofschoon in andere vorm - tot de 14e eeuw is terug te voeren. In 1352 wordt het weer genoemd als Ser Lauwen dorp. Een adellijk of geestelijk heer Laurens zal dus degene geweest zijn, naar wie de buurt heette, wie die Laurens was, valt niet te zeggen. Deze voornaam (in samenstellingen, als de naamval dat vereiste, Lauwen gespeld), kwam destijds in deze streek zeer weinig voor. We kennen uit die tijd slechts één of twee voorbeelden, o.a. van een Laurens Pieter Speernagel, die van een Duive- landse familie was zo het schijnt, en die enige gemeten grond bezat, waarvan een deel bekend stond als liggende: "in Lauwen Pieter Spernaghels ambocht". Het moet echter in het midden gelaten worden of deze de naamgever van de buurt was. Het woord "'s heer" en "ser" veranderde in de uit spraak soms in "sint", waardoor men in 1507 deze plaats genoemd vindt "Sinte Lauwendorp". Boxhorn vermeldt het nog in zijn kroniek van Zeeland (deel 1) en zegt er van: "St. Lauwendorp, recht "onder de Stadt", omtrent de Zuydhaven- poorte, waer van de huysen ten selver tijdt (in het begin van de Nederlandsche beroerten) in de Stadt verset zijn". Op de plattegrond van Zierikzee van omstreeks 1560, door Jacobus van Deventer vervaardigd, is nog een huis daar ter plaatse te zien, waarvan het blauw gekleurd dak, volgens de wijze van de teke ning van soortgelijke plattegronden van die carto graaf wijst op een openbaar of geestelijk gebouw. Zes eeuwen geleden reeds een buurt, als 'dorp' aangeduid, drie en een halve eeuw geleden ver dwenen en nu nog altijd een goed bevolkte hui zengroep, die na aanvankelijke afbraakplannen, in de nabije toekomst belangrijk zullen worden opgeknapt. 17

Stad en lande | 2013 | | pagina 19