VAN DE REDACTIE VAN DE VOORZITTER Peter Noordermeer Met iets minder kopij dan voor nummer 137 is ontvangen, heeft de redactie een aflevering van het Mededelingenblad samengesteld waarvan we hopen dat ze u mag boeien. In de landelijke pers is al aandacht besteed aan de digitale reis van het slavenschip d' Eenigheit, maar we doen dat hier nog eens over. Voor 'Uut de pepieren' meldde zich Guido Hendrix uit Gent, met een bericht over Nicolaes Abrahams Cole of Cola 'tot Zierezee', opgediept uit de archieven van de trappistenabdij te Westmalle, (B) waarbij Jeroen Padmos en ik hier na raadpleging van het Zierikzeese Weeskamer archief een kort vervolg op hebben geschreven. De Commissie Planologie boekte een succesje in de strijd tegen de zich uitbreidende glastuinbouw en wat daaromheen aan bouwsels onvoldoende landschappelijk is ingepast. Aize Meintema doet daarvan verslag. Onze vaste 'correspondent' Rinus van Langeraad KAzn belicht het fenomeen 'graftrommels' en geeft tevens - voor de volledig heid - een aanvulling op zijn artikel in nummer 137 over Dreischors Nieuwland. De raadfoto uit nr. 137 ('Wie bin dat noe?') blijft een raadfoto, maar de nieuwe aflevering van de rubriek moet niet zo lastig zijn. We stappen na dit zestigste herdenkingsjaar in elk geval even af van de Rampfoto's voor deze rubriek Frans Beekman beschrijft hoeveel moeite de fami lie van zijn vriend Arie Spaans zich moest getroos ten om in oorlogstijd - ten tijde van de inundatie - zijn schoonfamilie in Renesse te bezoeken. Aan het eind van deze aflevering vindt u het ver slag van de voorjaarsvergadering, en los bijgeslo ten de agenda voor de najaarsbijeenkomst. Jeroen Padmos en ik betreuren het dat Peter Maartense de redactie vaarwel heeft gezegd. Hij heeft met veel inzet aan het Mededelingenblad gewerkt, waarvoor we hem veel dank zijn ver schuldigd. Er is nog geen opvolger voor hem gevonden. Met dit nummer sluit de vereniging de vijftigste jaargang af van het Mededelingenblad van Stad en Lande. De eerste nummers bestonden uit gestencilde A4'tjes met nietjes erdoorheen. Op pagina 20 van dit nummer ziet u hoe de aanhef van het allereer ste nummer eruitzag. NIEUWE VERSCHIJNINGSDATA 2014 In overleg met het bestuur is besloten dat de verschijningsdata een maand naar voren schuiven. In 2014 verschijnt het Mededelingenblad derhalve op 1 maart, 1 juni en 1 oktober. De inleverdata ver schuiven navenant: 1 februari, 1 mei en 1 september 2014. Wijnand Renden Andere tijden. In de notulen van Stad en Lande van 23 septem ber 1941: 'De secretaris van Stad en Lande heeft met de heer Groeneveld de Kater aan de hand van de gemeentelijke monumentenlijst van 1926 de historische gebouwen van Zierikzee van 1926 nagegaan. Er blijkt in de afgelopen zestien jaar ongeveer een vierde van de als monumenten ver melde woonhuizen verdwenen te zijn.' In 1949 worden de burgemeesters van Nieuwer- kerk en Dreischor in het bestuur gekozen. 1951'De verhouding tot de gemeentebesturen is van een aangenaam karakter...' 1955: 'Graansilo... het bestuur is er niet blij mee...' 1958: 'Te betreuren is het, dat stads- en dorpsbe sturen te weinig aandacht schenken aan kleine restauraties als van deuren, bovenlichten, stoep hekken en banken...' 1962: Het bestuur stuurt een brief naar de leden om hun mening te peilen over het saneringsplan Zierikzee. Drie leden reageren...' 1

Stad en lande | 2013 | | pagina 3