RECONSTRUCTIE SLAVENREIS VAN d' EENIGHEID (1761) ONLINE MIDDELBURG-Vanochtend is het schip d' Eenigheid van de Middelburgse Commercie Compagnie vertrokken van de rede van Rammekens bij Vlissingen. Kapitein en bemanning hebben een reis van circa anderhalf jaar voor de boeg, die naar de kust van West-Afrika voert en over de Atlantische Oceaan naar Guyana. Aan boord zijn handelsgoederen die in Afrika geruild worden tegen gevangengenomen Afrikanen. Is dit anno 2013 realiteit? Nee. Maar het is wel echt gebeurd, precies 252 jaar geleden. De reis van d' Eenigheid is dagelijks in het Nederlands en in het Engels op internet te volgen via http://eenigheid.slavenhandelmcc.nl Met deze online reconstructie van een slavenreis vraagt het Zeeuws Archief aandacht voor archieven in het algemeen en voor het archief van de Middelburgse Commercie Compagnie (mcc) in het bijzonder. Het archief van de mcc wordt nu volle dig gedigitaliseerd. De Middelburgse Commercie Compagnie (mcc) specialiseerde zich in de achttiende eeuw in sla venhandel, ook wel driehoekshandel of trans- Atlantische slavenhandel genoemd. Hierbij wer den handelsgoederen aan de kust van West-Afrika geruild tegen gevangen genomen Afrikanen, die op hun beurt werden verhandeld in Europese koloniën aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. De Afrikanen gingen een toekomst tege moet als slaaf op één van de vele plantages waar producten zoals koffie, cacao of suiker werden verbouwd. De mcc was in de achttiende eeuw een van de grootste slavenhandelaren van Zeeland. Het archief van de mcc is bewaard gebleven en wordt beheerd door het Zeeuws Archief. Onderdeel van het archief is de administratie van 113 driehoeks- of slavenreizen. De unesco heeft het archief in 2011 op de internationale lijst van werelderfgoed voor documentaire werken geplaatst, het zoge naamde 'Memory of the World'-Register. Het Zeeuws Archief heeft een van de slavenrei zen, een reis van het schip d' Eenigheid, geselec teerd om online te presenteren. Voor de online reconstructie zijn de belangrijkste twee archief stukken van de geselecteerde reis op chronolo gische volgorde gezet. Tot de belangrijke stukken behoren: het logboek waarin dagelijks het verloop van de reis is genoteerd; Schilderij van schepen van de Middelburgse Commercie Compagnie door Engel Hoogerheyden (1740-1807). Olieverf op doek, 111x245,5 cm. Stadhuiscollectie Middelburg, inv.nr 65. Van drie schepen is op de spiegel de naam te lezen: Nieuwe Hoop, Vigilantie en Eenigheit. Het gaat hierom een compilatie van scheepsportretten, deze sche pen waren niet tegelijkertijd in de vaart. 3

Stad en lande | 2013 | | pagina 5