WATEROPSLAGTANK TUINBOUWBEDRIJF SIRJANSLAND MOET VOLDOEN AAN LANDSCHAPPELIJKE INPASSING 7 Aize Meintema, secretaris Commissie Planologie Stad en Lande krijgt deels gelijk Stad en Lande heeft een succesje geboekt met een bezwaarschrift tegen een verleende omge vingsvergunning voor uitbreiding van een kas met een stookruimte en een warmteopslagtank (wot) van 12 meter hoog en 20 a 24 meter doorsnee) aan de Noord Hogeweg 1a te Sirjansland. Sinds 1996 maakt Stad en Lande zich er sterk voor dat door het aanleggen van (bijvoorbeeld wallen met) groensingels rondom het glastuin bouwgebied, de glastuinbouw op Duiveland niet te sterk beeldbepalend is in het landschap, met andere woorden dat de glastuinbouw een land schappelijke inpassing krijgt. Op 24 juli 2002 heeft de Raad van State dat zelfs aan de gemeente ver plicht gesteld. Maar het gemeentebestuur heeft zich van die verplichting tot aan de behandeling van ons beroepschrift bij de Raad van State in 2010 niets aangetrokken met als excuus: we heb ben geen wettelijke mogelijkheden om dit af te dwingen. Weliswaar hebben wij in december 2010 dit beroep verloren op andere gronden (te weten de mogelijkheid in het Bestemmingsplan voor vrijstelling voor hoge kassen van 11 en waterbuf fers van 12 meter hoogte), maar sindsdien heeft de gemeente bij het maken van een nieuw Bestemmingsplan voor het bewuste kassen- gebied wel enige aandacht geschonken aan de zo belangrijke landschappelijke inpassing. in de periode hierna is Stad en Lande eenmaal betrokken geweest bij het overleg met de gemeente, de landschapsarchitect en de tuinders van Sirjansland over het ontwerp voor landschap pelijke inpassing van de kassen. Toen begin 2012 het ontwerpbestemmingsplan ter inzage lag, was de Commissie Planologie van Stad en Lande uiterst nieuwsgierig hoe nu de landschappelijke inpassing in het Bestemmingsplan was opgeno men, maar meer nog hoe die zou kunnen worden afgedwongen. De opzet was redelijk maar over de voorwaarden en de te realiseren mogelijkheden waren we, en zijn we tot op heden, erg sceptisch. Er was nog een ander onderwerp in het ontwerp Bestemmingsplan waarvan we het noodzakelijk achtten een zienswijze in te dienen. Dit ging over een toegezegd wandelpad door het gebied dat niet was terug te vinden en de kleur van de wot. De kleur moest nu donkerrood worden. Wij von den die kleur veel te dominant in het landschap. Er is door de landschapsarchitect een beeldkwali teitsplan gemaakt waarin de wot's wit of zilver kleurig moesten worden. Bij de behandeling van onze zienswijze door de gemeente werd ons ver zekerd dat het wandelpad er echt komt en dat het beeldkwaliteitsplan door de Raad is vastgesteld als onderdeel van het Bestemmingsplannen; dus de kleur van de wot wordt wit of zilver/lichtgrijs. De warmteopslagtank bij Sirjansland (foto Peter Noordermeer).

Stad en lande | 2013 | | pagina 9