De familie Boogerd/Der Weduwen op de Oosthoeve .^0 «m| Rinus van Langeraad KAzn. De achternaam Boogerd is alom bekend op Schouwen-Duiveland. In de vorige eeuw kwam deze naam veelvuldig voor, maar heden ten dage is het aantal gekrompen tot enkele perso nen. De aanwezigheid van zoveel Boogerds op het eiland betekende echter niet dat ze alle maal familie van elkaar waren. Voor zover is na te gaan bestonden er drie verschillende stam men met die achternaam. Er was een familie Boogerd, die zich voor het eerst openbaarde op Zonnemaire in het begin van de achttiende eeuw met een onecht kind van een vrouw, afkomstig uit (Sint?) Maartensdijk. Dit kind had de achternaam Bogerman. Later is die veran derd in Bogerdt en vervolgens in Boogerd. Een tweede stam Boogerd vinden we in de tweede helft van de achttiende eeuw in Duiveland. De stamvader van deze familie stichtte een gezin op Ouwerkerk en was vermoedelijk afkomstig van Tholen. Ten slotte was er een derde familie Boogerd, waarvan de stamvader zich in de eer ste helft van de achttiende eeuw vanuit Wolphaartsdijk vestigde op Dreischor. De Dreischorse Boogerd kreeg tussen 1748 en 1754 vijf kinderen. De vierde was Domus, die gedoopt werd in Dreischor op 16 september Joost der Weduwen - 1832-1893 (foto cotl. auteur) 1753. Hij trouwde drie keer in Kerkwerve en was vanaf 1787 boer op de boerderij, genaamd Oosthoeve. Deze ligt nog net in Kerkwerve, daar waar de grens tussen de voormalige gemeen ten Kerkwerve en Zierikzee bij de Schouwsedijk komt (thans: Mosseleeweg 6). Domus was tot zijn dood in 1834 ook burgemeester van Kerkwerve. Uit zijn tweede huwelijk met Maria Leendertse den Boer kreeg hij vijf zonen, van wie de vierde zoon, Marinus (1794-1873) zijn vader in 1831 opvolgde als eigenaar van de 'Oosthoeve'. Deze Marinus, die eveneens burgemeester van Kerkwerve was, kreeg veertien kinderen met zijn vrouw Janna de Feijter (1798-1858). Negen van hen bereikten de volwassen leeftijd en twee van die negen, zijn zoon Johannes (1825- 1891) en zijn dochter Maatje (1835-1907), zet ten de Boogerd-traditie op de Oosthoeve voort, zij gingen omstreeks 1860 allebei de helft van de gronden van de Oosthoeve beboeren. Voor Johannes werd tegenover de oorspronkelijke boerderij aan de Mosseleeweg, in die tijd nog Mosseleescheweg geheten, een tweede boer derij gesticht. Maatje betrok, samen met haar echtgenoot, Joost der Weduwen (1832-1893), de oorspronkelijke gebouwen van de Oosthoeve. t - Maatje der Weduwen-Boogerd - 1835-1907 (foto coll. auteur) 10

Stad en lande | 2014 | | pagina 12