Joost was afkomstig van Dreischor en was een van de twaalf kinderen van landbouwer Herman der Weduwen (1799-1888) en Tanna van Bloois (1800-1881). Joost was tevens gemeenteraads lid van Kerkwerve. Maatje en Joost kregen in totaal tien kinderen van wie er vijf, drie meisjes en twee jongens, volwassen werden. De beide jongens, Herman Marinus (1873-1949) en Marinus johannis (1875-1943) betrokken de beide boerde rijen, waarin de Oosthoeve was verdeeld, waar schijnlijk omdat Johannes Boogerd en zijn vrouw Laurina Bal slechts dochters hadden. Het huwelijk van Herman Marinus, die getrouwd was met Maatje Pieternella van Oeveren (1877- 1974), bleef kinderloos. Herman was naast het boer zijn ook een succesvol speler op de effec tenbeurs. Dat had tot gevolg dat hij reeds in 1917 zijn deel van de Oosthoeve aan zijn broer verkocht en op 44-jarige leeftijd ging rentenieren. Hij liet aan de Donkereweg (thans nummer 68) in Schuddebeurs door aannemer Vink uit Noord- gouwe villa Rosa bouwen. Daar bracht hij de rest van zijn leven door met tuinieren en het kweken van bomen. Ongetwijfeld zal hij ook de belang stelling voor zijn 'stukjes' niet hebben verloren. Door de aankoop van het deel van zijn broer bracht Marinus Johannis de Oosthoeve weer in zijn oorspronkelijke staat terug. Samen met zijn vrouw, een van de kasteleinsdochters uit het Huis van Nassau in Zierikzee, Tona Dingena Hendrikse (1888-1960), kreeg hij vijf kinderen, vier meisjes en een zoon, die allen volwassen werden. In 1935 trouwde hun zoon Joost (1912-1979) met Adriana Abrahamina Steendijk (1912-1976). zij namen hun intrek op de Oosthoeve en Marinus en zijn vrouw gingen rentenieren in het huis Rustoord aan de Donkereweg (thans de nummers 59 en 61) in Schuddebeurs. Deze Joost der Weduwen hield er als hobby paarden fokken op na. Daarnaast was hij jaren lang wethouder en loco-burgemeester van Kerkwerve, heemraad van het Waterschap Schouwen en, na de fusie van de waterschap pen op Schouwen-Duiveland op 1 januari 1959, gezworene en plaatsvervangend dijkgraaf van het nieuwe waterschap. Joost en Adriana kregen een dochter en een zoon. De zoon, eveneens Marinus Johannis (1939) geheten, betrok in 1965 de Oosthoeve en Joost en Adriana rentenierden vanaf dat jaar aan de Oude Haven nummer 27 in Zierikzee. Marinus Johannis werd de zesde generatie en de laatste van de familie Boogerd/Der Weduwen, die gedurende meer dan tweehonderd jaar boer was op de Oosthoeve. Hij verkocht in 1997 deze boerderij aan J.A. van de Velde. Sinds dat jaar renteniert hij op Schuddebeurs, als laatste man nelijke telg van de eens zo talrijke familie Der weduwen op Schouwen-Duiveland. Elders in Nederland en ook in Canada wordt deze familie naam echter op diverse plekken voortgezet, t De Oosthoeve aan het begin van de twintigste eeuw. De persoon is vermoedelijk Marinus Johannis der Weduwen - 1875-1943 (foto coll. auteur) 11

Stad en lande | 2014 | | pagina 13