Ernest Groosman en de wederopbouw in Bruinisse Peter Noordermeer 44 woningen met elk een varkenshok Op 5 januari 1945 werd Bruinisse getroffen door zwaar mortiervuur dat afkomstig was van gealli eerden op Sint-Philipsland. Grote delen van het dorp werden daardoor onherstelbaar bescha digd en veel woningen moesten worden afge broken. De hervormde kerk, gebouwd eind vijf tiende eeuw - toen uiteraard nog katholiek, pas in 1590 werd ze hervormd - liep veel schade op en moest worden afgebroken. Ook de gerefor meerde kerk legde het loodje. Vooral in de Korte en de Lange Ring, de Oude straat, de Deestraat en de Kerkstraat moesten veel huizen het ontgelden. Ze werden na de oorlog gesloopt, waardoor het gemeentebe stuur van Bruinisse, waar het woningaanbod kwalitatief toch al niet florissant was, snel nieuwbouwplannen moest ontwikkelen. Er kwam algauw een 'Bouwplan 1946', maar dat betrof slechts een handvol woningen. Uiteindelijk kwam er een 'Bouwplan 1947', dat eerst 40, later 80 tot 90 en nog later 105 nieuw te bouwen woningen omvatte, zogeheten woningwetwoningen, genoemd naar de Woningwet uit 1901 waarmee de overheid zich na de vorige eeuwwisseling met de volkshuis vesting ging bemoeien. Met die 105 woningen zou Bruinisse voorlopig uit de brand zijn. Op 24 april 1947 werd het 'wederopbouwplan' in de raad, voorgezeten door burgemeester w. van den Berg Dzn, met algemene stemmen aangenomen. De meeste van die 105 woningen vinden we terug in de Julianastraat, de Wilhelminalaan, de irenestraat en de Beatrixstraat. Maar met die woningen is iets bijzonders aan de hand. Ze krij gen bijna allemaal een varkenshok. 44 wonin gen zijn ontworpen door de jonge, ambitieuze Zeeuwse architect Ernest F. Groosman (Ovezande 1917 - Rotterdam 1999), die zich het lot aantrok van de velen die in zeeland door het oorlogsgeweld van hun onderdak waren beroofd. Hij maakte bouwplannen voor onder meer Oostburg, Oostkapelle, Westkapelle, Aardenburg, vlissingen en ook voor Bruinisse. (De overige 61 woningen werden gebouwd naar ontwerp van architecten-bureau wesselo en Van Voorst uit Bussum. Aanvankelijk worden de 44 huizen van Groosman aanbesteed voor een bedrag van 462.100 gul den en aangenomen door de Firma Van Luijk uit vlissingen; die van Wesselo en Van Voorst voor 740.200 gulden (aannemer Kolpa uit Rotter dam). Uit 'Den Haag' komt echter het bericht dat voor de 44 woningen maar 424.000 en voor Detail uit de bouwtekening (1947) van Ernest Groosman: Het varkenshok van Kees Bal, achter de varkenshokken (met dank aan Zeeuwland) Beatrixstraat 18 te Bruinisse, is het langst in gebruik geweest. 12

Stad en lande | 2014 | | pagina 14