de 61 andere slechts 635.000 gulden mag wor den betaald. In het telegram dat de boodschap overbrengt staat uitdrukkelijk dat verdere dis cussie daarover is 'uitgesloten'. Een deel van de bezuinigingen wordt gereali seerd door alle funderingen en binnenmuren op te trekken uit gebikte stenen, stenen die eerder zijn gebruikt en schoon gebikt. Dat neemt niet weg dat er in Bruinisse in 1948 ruim 3 mil joen nieuwe bakstenen worden afgeleverd, 1.650.000 voor de 61 woningen van wesselo en Van Voorst en 1.360.000 voor de 44 van Groos- man. Het zadelt de gemeente Bruinisse op met een opslagprobleem; er moet bij particulieren ruimte worden gehuurd. De varkenshokken mogen om geld uit te sparen niet van kalkzandsteen worden gemaakt (wat uiteindelijk toch is gebeurd). Groosman was wel gewend aan materiaalschaarste en vond het zelfs een uitdaging. In april 1949 worden de straatnamen vastge steld en eind van dat jaar de eerste woningen betrokken. De huren voor de Groosman-wonin- gen - inclusief varkenshok - bedragen tussen de 4,50 tot 4 gulden per week, die van Wesselo en Van Voorst 5,25 tot 4,50 gulden. Ernest Groosman zou het als architect ver schoppen en internationale prijzen winnen. Twee van zijn bekendste ontwerpen zijn de Parkflat en het Ahoy-complex in Rotterdam. In de Maasstad is een plein naar hem genoemd. De varkenshokken, of liever wat daar nog van over is, vinden we terug achter de woningen aan de Wilhelminalaan met de nummers 12 tot en met 20 en achter de woningen aan de west kant van de Beatrixstraat met de huisnummers 10 tot en met 22. Het best bewaarde varkenshok staat achter Beatrixstraat nummer 18. Daar is ook nog lang een varken gehouden, en wel door Kees Bal. Hij was destijds voorzitter - de laatste - van de Bruse varkensfokvereniging 'Onderlinge Hulp' die was opgericht in 1893. Vlak na de oorlog had de vereniging nog 187 leden. Bij de viering van het honderdjarig bestaan in 1993 is Onder linge Hulp op een feestelijke bijeenkomst in Café Storm bij gebrek aan varkens opgeheven, met zoals gewoonlijk gratis sigaren. Nog even, en de laatste resten van de varkens hokken verdwijnen. Dan wordt de gloednieuwe woonwijk Oranje Dok van Zeeuwland voltooid, zonder varkenshokken. De Beatrixstraat is als een van de laatste straten voor sloop aan de beurt. Wie nog eens in het varkenshok van Kees Bal wil staan moet opschieten. Bronnen: Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (Gemeente-archief Bruinisse, archief van de varkensfokvereniging 'Onderlinge Hulp') 'De knorrende spaarpot in de achtertuin', Peter Noordermeer, in FNV Magazine, 11 december 1997 (Bibliotheek GASD1427) Hellinga, H., Hoogstraten, Dorine van, Velden, André van der, Ernest Groosman, bouwer met grenzeloze ambities, Rotterdam 2001 Zeeuwland Zierikzeesche Nieuwsbode www.rotterdam.nl/tekst:groosman www.gp.nl De Beatrixstraat in Bruinisse anno 2014, De Beatrixstraat na voltooiing van het plan Oranje Dok gezien vanaf de Julianastraat richting (met dank aan Zeeuwland) Wilhelminalaan (foto's Peter Noordermeer) 13

Stad en lande | 2014 | | pagina 15