De Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee, vroeger de Nieuwstraat geheten. Het pension op deze foto werd rond 1800 bewoond door Jacob Rost van Tonningen en zijn gezin, (foto collectie Blikman) was beschrijft Wessels duidelijk, maar hij gaf hem geen al te kwaadaardig karakter. 'Wij Patriotten hebben hier (Zierikzee) gelukkig nog de macht, wij moeten zien die te behouden. Van dat Oranjevolk en de Prins is geen heil te ver wachten.' Toen in 1795 de Fransen waren door gedrongen tot in Zeeland speelde Rost van Tonningen - samen met Daniël de Wit en Marinus Janse - nog een kleine rol. zij eisten op 5 februari van dat jaar de wapens van de schut terij terug, die hen in 1787 waren afgenomen. Waarschijnlijk waren zij alle drie lid van het Comité Revolutionair. Of de politieke gevoelens van Jacob Rost van Tonningen veranderden in de de periode dat men de Franse overheersing aan den lijve ondervond, is nergens te lezen. En dat hadden we nu juist zo graag willen weten. Al te slecht zal hij zich niet gedragen hebben, want de provisionele regering van de stad benoemde hem in 1814 tot Eerste Luitenant van het vijfde bataljon Landstorm en Ontvanger der Stadsbelastingen. Met de laatstgenoemde baan zal hij zich vast niet geliefd hebben gemaakt. Epiloog uiteraard is Wessels de naam en de politieke instelling tussen de ene en de andere Rost van Tonningen opgevallen. Daarover schrijft hij in zijn boek het volgende: 'En is het niet merk waardig, dat na anderhalve eeuw ook weer een Rost van Tonningen leider was van dergenen, die tegen ons Vorstenhuis zich kantten? En met die vreemde hulp zelf op de stoel der ere wilde zitten? Maar al was de Oranjezon achter de wolken, straks, in 1813 zou zij Zierikzee weer beschijnen STAMREEKS GESLACHT ROST VAN TONNINGEN 1. Jacob: 's-Gravenhage, 11 april 1753, Nijmegen 10 januari 1826 2. Marinus Bernardus: Zierikzee 21 februari 1789, Zierikzee 5 oktober 1842 3. Nicolaas Albertus: Zierikzee 25 februari 1819, Nijmegen 14 augustus 1878 4. Marinus Bernardus, Paramaribo 24 oktober 1852, Den Haag 7 jan. 1927 5. Meinoud Marinus, Soerabaya: 19 februari 1894, Den Haag 6 juni 1945 Bron: GASD: Genealogie Rost van Tonningen. H.J. Barendrecht Staten weg 33 Rotterdam. Wikipedia: Meinoud Rost van Tonningen Krantenbank Zeeland A.M. Wessels: Zeeland in de Patriottentijd. Goes, 1974 2 Marinus Bernardus bleef in Zierikzee wonen. Hij werd rechter en bekleedde diverse functies, waaronder enkele charitatieve. 16

Stad en lande | 2014 | | pagina 18