18 Stadsbeiaardier Janno den Engelsman bespeelt het gerestaureerde carillon van het Zierikzeese Stadhuis van toets naar tuimelaar niet te verwezenlijken. Er werd gekozen voor een gecompliceerde omleiding via het wellenbord." Na het aantreden van de huidige stadsbeiaar dier Janno den Engelsman in 2010 ontstond de behoefte om enkele onvolkomenheden aan de beiaard grondig aan te pakken. De toetsval van 55 mm werd als te groot ervaren voor deze lichte beiaard. Reductie van de toetsval tot 45 mm leek wenselijk. Zoals te verwachten viel, was het klavier voor deze drie-octaafs beiaard volgens de maat voering van het Nederlands 'klein klavier', alom verafschuwd door de beiaardiers omdat het in strijd is met de meest elementaire ergonomische principes. Verschuiving van het pedaal - 185 mm naar rechts - brengt de laagste c-pedaaltoets recht onder de g-toets van het manuaal. Voor deze noodzakelijke verschuiving moesten de twee hoogste pedaaltoetsen - fis en g - opgeofferd worden. De klepelvlakken waren in de loop van de jaren platgeslagen, op eenvoudige wijze zou den zij gerond kunnen worden. De verbinding met de twee kleinste klokjes was hoogst ongelukkig. Een betere aansluiting moest mogelijk zijn, rekening houdend met de vele schoorbalken rond en boven het klavier. De elektromagnetische hamers waren aan vervanging toe. Geadviseerd werd om het automatisch systeem te vervangen door een ander speeltuig met elektro-pneumatische pistons op de manuaaltoetsen. De magneet hamers nemen een onevenredig groot deel van de ruimte in de kleine lantaarn in. Zonder de magneethamers wordt de lantaarn toe gankelijker voor onderhoudspersoneel. Aanvankelijk stelde de gemeente Schouwen- Duiveland zich terughoudend op ten aanzien van deze plannen maar in de loop van 2012 keerde het tij en kreeg Eijsbouts de opdracht om alle werkzaamheden uit te voeren. Op 7 mei 2013 werd het werk opgeleverd. De conclusies kunnen als volgt samengevat worden. De beiaardier zit nu in een natuurlijke hou ding en ontspannen voor het klavier. Dit moet beslist hoorbaar zijn voor de gemiddelde luis teraar. Als gevolg van het verminderen van de kle pelslag (toetsval) en door het slijpen van het slagvlak op de klepel klinkt het spel milder en aangenamer.

Stad en lande | 2014 | | pagina 20