Jaarverslag Commissie Jaarboek Cora Volken In 2013 verscheen de 38e jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). Emma de Boo van Uijen schreef een artikel over Brijdorpe in de late Middeleeuwen. In deze periode (1000-1400) verandert er veel en aan het einde ervan zijn de meeste hedendaagse steden gevormd. Uiteraard zijn er ook vele dorpjes die er niet in zijn geslaagd zich tot een stad te ontwikkelen. Ook Brijdorpe Briepe in de volksmond) heeft het niet gehaald en is een klein gehucht geble ven. Ooit waren er plannen van graaf Floris v om er een koopstad van te maken. Na het over lijden van Floris V verneemt men niets meer van deze plannen. Om in aanmerking te komen voor stadsrechten had men bepaalde diensten en voorzieningen nodig. Emma onderzocht in hoeverre bovenstaande factoren hebben meegespeeld in de ontwikke lingvan het dorp. Dr. Adri P. van Vliet schreef over de Zierikzeese vissersvloot in de Eerste Engelse Oorlog (1652- 1654). in juli 1653 werden 49 Zierikzeese vis sersschepen door Engelse oorlogsschepen ver overd. in dit artikel komen allereerst de facto ren ter sprake die uiteindelijk leidden tot het uit breken van die oorlog en wat de gevolgen daar van waren voor de inwoners van Schouwen- Duiveland. Het derde artikel is afkomstig van Hugo Doeleman, oud-voorzitter van onze vereniging. Hij heeft zich verdiept in het leven en werken van zijn betovergrootvader dr. Was, plattelands- vroedmeester' in Oosterland in de negentiende eeuw. Vlak voor zijn overlijden zette dr. Was zijn gedachten over opvoeding en gezondheid op papier. Deze tekst kreeg de titel mee 'Rozen van dit leven en doornen van ons ik', waarvan een ingekorte versie in zijn artikel is opgenomen. Betty Blikman schrijft over het leven van Pieter Mogge volgens een bijna vergeten schrijfster. Zo begint het verhaal over Pieter Mogge (1698- 1756). Rond 1900 maakte Lyte Engelberts car rière als schrijfster van historische verhalen onder het pseudoniem L.E. (Lyte Engelberts) Ooit woonde ze in Zierikzee en raakte geïnte resseerd in het leven van Pieter Mogge, heer van Renesse en Dreischor. Zijn leven gaf Lyte Engelberts voldoende stof voor een boeiend verhaal. Dr. Jop Steenhof de Jong gaf een inkijk in de pro jectontwikkeling in crisistijd. Directeur j.j.Cock van de N.v. insulaire Hypo theekbank in Zierikzee probeerde al sinds 1925 ergens op Schouwen-Duiveland een vliegveld tot stand te brengen om het eiland uit zijn isole ment te verlossen. Hij zocht goedkope grond met een goed draagvermogen zodat de vliegtui gen op onverhard terrein zouden kunnen lan den en opstijgen. Hij had een geschikt stuk land gevonden waarvan de eigenaren wellicht tot verkoop bereid waren. Er werden geldschieters gezocht. In het artikel kunt u lezen dat het geheel veel voeten in de aarde heeft gehad. Er moest zo'n 500 hectare woestenij in cultuur worden gebracht. De klm had twijfels wat betreft het personenvervoer. Meer mogelijkhe den zag men in het vervoer van tuinbouwpro ducten. Verder bestond het voornemen villa's en een eersterangshotel met golfterrein en tennisbaan te bouwen voor zakenlieden uit Rotterdam die daar hun weekend kwamen doorbrengen. Allard M. van Wely schreef over zijn grootvader burgemeester J. Schuurbeque Boeye (1891- 1955). Hij was burgemeester van Zierikzee in crisistijd. Gedurende de twintig jaar bleven de problemen niet uit. Tot 1938 leed de stad onder allerlei gevolgen van de grote werkloosheid onder de landarbeiders en handwerkslieden. Had hij het als burgemeester allemaal wel goed gedaan? Waarom had hij een berisping gekre gen voor zijn optreden tijdens de Tweede Wereldoorlog? En hoe was het verlopen in Zierikzee na de watersnoodramp in 1953? Dit waren vragen waar Allard thuis onvoldoende antwoord op kreeg. Het was voor hem een aan leiding om een onderzoek in te stellen naar het functioneren van zijn grootvader als burge meester. Frans Beekman kennen we van vele artikelen in ons Jaarboek als hoofdredacteur, en als leraar 21

Stad en lande | 2014 | | pagina 23