Nieuwe expositie in het Zeeuws Archief Er zijn bij dit soort veranderingen altijd mensen die het resultaat prachtig vinden, maar ook die het met afgrijzen beoordelen als 'helemaal niks'. We zijn benieuwd. We hebben opnieuw een gevarieerd aanbod. U leert iets over de Zierikzeeënaar Lieven Pels, die al vijf eeuwen begraven ligt in een zijstraatje in Rome, maar ook wat een bepaald schelpje op de Zeeuwse stranden te maken heeft met de slavernij. Rinus van Langeraad KAzn. belicht twee families uit het boerenbedrijf. Betty Blikman onthult dat de voorouders van Meinoud Rost van Tonningen (ja die!) in de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee hebben gewoond. En misschien kijken de bewoners in de Beatrixstraat en de straten eromheen in Bruinisse vreemd op als ze lezen dat hun na-oorlogse huizen zijn ontworpen door dezelf de man die onder meer de beroemde Parkflat en het Ahoy-complex in Rotterdam heeft gebouwd en ook de Martinihal in Groningen, Ernest F. Groosman. We sluiten af met de jaarverslagen van de diverse commissies. De redactie is nog steeds op zoek naar een derde lid. Denk er eens over na. Ook namens mederedactielid Jeroen Padmos, wens ik u veel genoegen met dit nummer. J.H. Schorer, eerste Gouverneur des Konings in Zeeland In het Zeeuws Archief te Middelburg is de exposi tie 'J.H. Schorer, eerste Gouverneur van Zeeland' te zien in het kader van 200 jaar Provincie Zeeland, in 1814 werd Zeeland voor het eerst onder één bestuur samengevoegd. Het hele jaar 2014 zijn activiteiten gepland om de 200e ver jaardag van de provincie te vieren. Het Zeeuws Archief besteedt aandacht aan 200 jaar provin cie Zeeland door in te zoomen op de persoon die als eerste het ambt van Gouverneur van Zeeland (sinds 1850: Commissaris) bekleedde: Jacob Hendrik Schorer (1760-1822). De kleine expositie in het archiefcafé werd op 23 januari 2014 geopend door de Commissaris van de Koning, Han Polman. Het publiek kan de tentoonstelling bezoeken tot en met 16 mei 2014, van maandag tot en met vrijdag en elke eerste zaterdag van de maand van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis, wat was hij voor een man, deze eerste Gouver neur van Zeeland? De expositie toont aan de hand van reproducties van archiefstukken en afbeeldingen een beknopt overzicht van zowel het ambtelijk als het privéleven van een gedre ven en loyale man die vele heersers moest die nen en dat met verve, moed en tact deed. Portret van jhr. mr. Jacob Hendrik Schorer (Middelburg 5 februari 1760 - Middelburg 19 januari 1822). Olieverfschilderij door Johan Pieter Bourjé, 1818 (Zeeuws Museum Middelburg, cat.nr. M76-044a) Schorer ontving tijdens zijn werkzame leven in verschillende functies machthebbers van diverse pluimage: in 1786 sprak hij Oranje-stadhouder Willem V toe, in 1809 ontving hij Lodewijk Napoleon, koning van Holland, en in datzelfde jaar kreeg hij Engelse soldaten ingekwartierd terwijl zijn echtgenote hoog zwanger was. 2

Stad en lande | 2014 | | pagina 4