Noordgouwe Buitenplaatsen in Noordgouwe, een plaats van werken en rusten In 1810 vond een bizarre ontmoeting met de Franse keizer Napoleon plaats die hem aanvan kelijk uitmaakte voor 'schurk', maar hem later in ere herstelde. En als Gouverneur van Zeeland zou Schorer in 1817 de nieuwe Oranjevorst, koning Willem I, ontvangen tijdens de opening van de nieuwe haven, maar vanwege gezond heidsredenen moest hij zich laten vervangen door zijn schoonzoon en latere opvolger. Schorer was een telg uit een aanzienlijke familie en hij en zijn echtgenote, Johanna Maria van den Brande, waren bepaald niet onbemiddeld. Maar, zo schrijft zijn biograaf De Kanter: 'Hij beschouwde in Gemalin en kinderen, de dier baarste voorwerpen zijner zo groote aardsche bezittingen.' Schorer wordt beschreven als een pragmatisch bestuurder, integer, krachtdadig, gedreven en loyaal. Uit zijn dagboeken, brieven en toespraken komt ook naar voren hoe zorg vuldig hij is in zijn besluitvorming, dat hij recht door zee is en niet zelden toont hij zijn emoties. Mede op initiatief en met medewerking van de Stichting Schorer Familiebezit, wordt Jacob Hendrik Schorer in een kleine expositie in het Zeeuws Archief in de schijnwerpers gezet. De banden tussen het Zeeuws Archief en de familie Schorer zijn hecht: het rijke archief van de fami lie Schorer berust in de depots van het Zeeuws Archief, én Jacob Hendrik Schorer woonde met zijn gezin in het statige Van de Perrehuis, waarin sinds 2000 de kantoren van het Zeeuws Archief zijn gehuisvest. In de zeventiende en achttiende eeuw waren het kooplieden en stadsbestuurders die naar Noordgouwe trokken om daar van het buitenle ven te genieten. Maar de boomgaarden, hak- houtbossen en vruchtbare akkers waar die bui tenplaatsen uit bestonden, moesten ook inkom sten opleveren. Plezier en profijt gingen dus hand in hand. in het begin van de negentiende eeuw werden de meeste buitens gesloopt of kwamen in han den van welgestelde boeren die er zelf gingen wonen. Een kleine groep onderling verwante geslachten uit Zierikzee hield in de negentiende eeuw een zetel op het platteland. Hun parken gaven Schuddebeurs een voorname uitstraling en ook nu nog vormen ze een groene oase in de weidse polders van Schouwen-Duiveland. Opkomst, bloei en verval van de buitenplaatsen in Noordgouwe zijn nauw verbonden met de lotgevallen van Zierikzee, maar even sterk met die van het platteland. Rusten en werken waren twee kanten van het leven op het platteland die elkaar op de buitenplaatsen ontmoetten. Dit boek kwam tot stand met medewerking van Sander den Flaan. ISBN 978-90-5972-823-3 (Zie ook de losse bijsluiter in dit nummer.) HOFSTEDEN, LUSTHOVEN EN LANDHUIZEN Martin van den Broeke Dit boek van Martin van den Broeke beschrijft het ontstaan en de ontwikkeling van buiten plaatsen rond Noordgouwe vanaf het begin van de zeventiende eeuw tot in de twintigste eeuw. Tal van archiefbronnen vertellen hun verhaal. 3

Stad en lande | 2014 | | pagina 5