Sporen van de slavenhandel op het Zeeuwse strand Nieuwe leden Peter Noordermeer Af en toe vind je op de stranden van Zeeland een kauri, een schelpje uit de tropische wateren; we hebben er inmiddels een kleine verzameling van. De meeste tref je aan bij de Kaloot, tussen de kerncentrale van Borssele en de Sloehaven, en op het strand van Nieuwvliet en Cadzand- bad. Maar ook bij Westenschouwen spoelt er zo nu en dan eentje aan. Het is het gevolg van een schipbreuk in 1738. De kauri's, die door de voc werden opgevist in de buurt van de Maldiven, golden als betaal- Tropische porseleinslakjes of kauri's (Cyprea moneta), gevonden op de Zeeuwse stranden (foto Peter Noordermeer) middel bij de slavenhandel. De Latijnse naam werd later Cyprea moneta (Linnaeus, 1758), waarbij moneta uiteraard verwijst naar geld. Aanvankelijk kostte een slaaf enkele tientallen kauri's, maar de prijs liep door de enorme aan voer van het schelpje (een alternatief van de huidige geldpers!) algauw op van enkele tien duizenden tot bijna 200.000. in 1738 voer het Zeeuwse fregat Reigersbroek vanaf Ceylon naar huis via Kaap de Goede Hoop; het schip was geladen met kauri's. Het kwam in moeilijkheden op de banken van de Ooster Rassen en werd op de Westkapelsedijk gewor pen, waarna het door wind en golven aan stuk ken werd gebeukt. Schipper Elias Moeninx en vijftig van zijn mensen vonden de dood. In Walcheren spoelden de 'keutjes' daarna in overvloed aan. Daar waren ze welkom, want men speelde er het keutjesspel mee. De kauri's werden bewaard bewaard in de keutjesdööze of de keutjeszak. Het betrof niet alleen aan gespoelde exemplaren van de Reigersbroek, maar ook 'keutjes' die opvarenden van de voc-schepen mee naar huis namen. (Zie ook www.slavenhaler.nl/frames-boesjes.html) Mevr. I. Heuff te Zierikzee Mevr. R. Hart te Burgh-Haamstede De heer v. sinke te Oude Tonge De heer p. van der Hulle te Rotterdam De heer J. Pantekoek te Zierikzee Mevr. H.U. Aflenzer te Bussum Mevr. M. Ketting te Renesse De heer J.H. Blom te Renesse. De vereniging heeft per 1 februari 2014 659 betalende leden. 4

Stad en lande | 2014 | | pagina 6