H van de zestiende, begin zeventiende eeuw - kwamen uit traditie nog vaak houten stoephek ken voor, omdat de huizen voordien ook meest van hout waren. Na het midden van de zeven tiende eeuw paste men steeds vaker ijzer toe. Aanvankelijk kwam dit materiaal uit Zweden, maar een eeuw later werd het grotendeels uit Engeland en Duitsland betrokken. Toch zien we in Dreischor nog twee puntgave houten stoep hekken(7). De reden hiervoor is simpel: dit pand was lang in gebruik als timmermanswerkplaats. De ambachtsman zelf woonde met zijn gezin in het achterliggend gedeelte van het huis. En wat was voor hem voordeliger, logischer en kenmer kender dan een hek te maken van het materiaal waarvan hij voldoende in huis had? Op de stoep bevindt zich een regenput. Het hekwerk hierom heen is wel van ijzer, want dat is nu eenmaal minder gevoelig voor vocht. Binnen een paar meter rond het houten hek bevinden zich nog wat oude elementen, zoals schampstenen en een opnieuw aangebrachte tekst op de muur. Pijlen zijn een geliefd thema voor stoephekken. Soms worden ze zo verwerkt, dat ze associaties oproepen met de pijl van Arnor18 en 8a). Afwijkend, maar sierlijk en stijlvol is het hek werk van Havenpark 33 te Zierikzee. Dit pand werd in 1826-1827 als patriciƫrswoning ge bouwd. Tussen zeven bijzonder geornamenteer de hardstenen stoeppalen - versierd met onder meer cannelures - hangen segmentvormige ijzers, waartussen ovalen en ruiten zijn aange bracht. Vijf aan de straatkant en twee aan de zij kanten. De segmenten kregen meer stevigheid doordat ze aan de straatzijde op het laagste punt gesteund werden door een in de stoep bevestigd kunstig gesmeed ornament<9). Bij een breed pand hoort natuurlijk een royaler stoephek dan bij een smal pand. Aan de Oude Haven staan panden met gevels uit verschillen de eeuwen. Zowel voor een pand met een Jugendstil-uiterlijk als een minstens honderd jaar oudere gevel past een fors stoephek met veel krullen<10). Na 1890 ontstonden fraaie smeedijzeren hekwerken onder invloed van de art-nouveaustijl(11). Voor een voormalig over heidsgebouw (het douane- en loodsenkantoor) in Brouwershaven, daterend uit 1848, staat een zeldzaam model gietijzeren stoephek. Tussen de hardstenen paaltjes is een band bevestigd met een geometrisch Grieks meandermotief, vol met haakse bochten. Zou de keuze van het motief 26

Stad en lande | 2014 | | pagina 34