Blikvangers in Nationaal Archief handen van den scherpregter ten eijnde door den selven publijklijk op een schavot voor den 's Graavensteene alhier opgeregt, aan eene galg met de koorde te werden gestraft, dat er de doot na volgt: vervolgens na eenigen tijd ten toon en afschrik van andere gehangen te hebben, dat sijn doot lichaam in een sak zal werden gebonden en daarmeede in zee gewor pen. Ende eijndelijk in de kosten en misen van de justitie. *De Plaatweg had ongeveer dezelfde loop als de huidige Calandweg in Zierikzee. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Rechter lijke archieven Zeeuwse Eilanden, inv.nr. 3850 Register van vonnissen in crimineele zaken, 1660-1791; 'Waerheytbouck'. Met dank aan Betty Blikman; en aan Henk Dale bout voor het transcriberen van dit vonnis. Het Nationaal Archief toont in de fototentoon stelling Blikvangers ruim 450 originele foto's uit eigen collectie. Ze laten Nederland en de wereld zien door de ogen van bekende en minder bekende nationale en internationale fotografen, zoals Robert Capa, Eva Besnyö, Laszló Moholy- Nagy, Willem van de Poll, Paul Huf, Alexandrine Tinne, Cas Oorthuys en Ed van der Elsken. Ruim 150 jaar geschiedenis in beeld De foto's vertellen niet alleen een verhaal, maar laten ook de ontwikkeling van de fotografie zien. zo zien we Den Haag en Algiers in de negen tiende eeuw door de ogen van Alexandrine Tinne. In de tijd dat reisfotografie nog amper bestond, was zij een pionier. Foto's van Robert Capa en Gerda Taro tonen de verwoestingen in Spanje en het menselijk leed tijdens de Spaanse Burgeroorlog. Het was de eerste oorlog die dankzij snelle kleinbeeldcamera's direct in beeld kon worden gebracht. De foto-reportages hadden in het pre-televisietijdperk een grote impact op het publiek. De volwassenwording van de Nederlandse foto- journalistiek wordt zichtbaar tijdens de waters noodramp in 1953. Fotograaf Henk Blansjaar legde de evacuatie van burgers bij de ramp vast en won met zijn iconische beeld van een moe der met haar kinderen de Zilveren Camera voor de Beste Persfoto van 1953. Koen Hauser, Fotograaf des Vaderlands, heeft speciaal voor de tentoonstelling acht nieuwe foto's gemaakt. Hiermee levert hij commentaar op de originele historische beelden en de verha len die in de thema's worden getoond en verteld. Openingstijden De tentoonstelling Blikvangers - De grootste fotocollectie van Nederland kunt u in het Nationaal Archief bekijken tot 12 juli 2015. Maandag: gesloten; zaterdag en zondag: 11.00- 17.00 uur; dinsdag: 10.00-21.00 uur; woensdag t/m vrijdag: 10.00-17.00 uur Prins Willem Alexanderhof 20, 2595 BE Den Haag (naast het station Den Haag Centraal) Voor meer informatie: www.nationaalarchief.nl 10

Stad en lande | 2015 | | pagina 12