Viane, vergane glorie 12 Rinus van Langeraad KAzn. Een mooie augustusmorgen in 2014. Schouwen- Duiveland is overstroomd door vakantiegan gers. Bijna alle accommodaties zijn volgeboekt. Drukte alom. Maar niet aan de zuidkust van Duiveland. Onder prachtige Zeeuwse wolken luchten ligt daar het oude getijdenhaventje viane. Hier is niemand in de verre omtrek. De Keeten ligt er dromerig bij, met aan de overkant de beboste noordgrens van Tholen. De ontsie rende windmolens zien we voor de gelegenheid maar even over het hoofd. Landinwaarts liggen de overblijfselen van de vroegere 'spuipit' (spui- boezem) van het voormalige stoomgemaal, dat zo zoetjesaan een fraai stukje natuur is gewor den. De restanten van het stoomgemaalcom plex zijn door bosschages aan het gezicht ont trokken. Van de oorspronkelijke bebouwing uit 1917 herinneren alleen nog de overblijfselen van een van de twee weegbruggen, die verwijst naar drukkere tijden. Gezien de aangebrachte beschermende omheining heeft men plannen om die te restaureren. Ongeveer op de plaats waar eens het huis van veerman Gradus Helmstrijd en zijn vrouw Trui stond, ligt nu de fundering voor de nieuwbouw van Villa Oosterschelde. Vanwege de bouwvakvakantie heerst ook daar rust. Op het gekrijs van enkele meeuwen na is er stilte. Dit allemaal in schrille tegenstelling tot vroeger tijden, toen viane nog een plaatsje was met diverse bebouwing. Naast het bovengenoemde huis van Gradus en Trui Helmstrijd stonden langs het havenplateau nog een pakhuis, een café en enkele woonhuizen. Ook in de laagte achter de haven stonden nog diverse huizen. Tijdens het laatste halfjaar van de Tweede Wereldoorlog was Tholen wel en Schouwen- Duiveland nog niet bevrijd van de Duitse over heersing. In die tijd zijn vanaf Tholen beschietin gen uitgevoerd waardoor behalve het huis van Gradus en Trui, alle andere bebouwing zodanig was beschadigd dat afbreken de enige optie was. Wel zijn daarna nog enkele huizen her bouwd, maar deze vonden weer een droevig einde tijdens de Watersnood van 1953. Behalve wederom het huis van Gradus en Trui. Dat bleef overeind en werd later het onderkomen van de Foto links: Het haventje van Viane is buiten beeldde rij huizen staat evenwijdig aan de kade. De voorste twee panden zijn h cafés. Het is 'peetied'; links een man met een 'peemande', helemaal rechts een 'peewaegen'. (foto najaar 1910-1920? fotograaf onbekend: GASD BE 1590)

Stad en lande | 2015 | | pagina 14