Verslag van de najaarsvergadering 2014 Gabri de Groot Wegens de viering van het 75-jarig bestaan van de vereniging heeft het bestuur voor deze verga dering gekozen voor een ruimere vergaderloca tie dan gebruikelijk, de Nieuwe Kerk. Vanaf 19.00 uur is er binnenloop met koffie of thee met wat lekkers, Schouws profetenbrood. Als de verga dering om 19.30 uur begint, zijn er ongeveer 150 aanwezigen. Waarnemend voorzitter Wijnand Renden heet iedereen welkom, in het bijzonder burgemeester Gerard Rabelink, de ereleden van de vereniging, Frans Beekman, Flugo Doeleman, Joop van Loo en David Schorer, de bestuursleden, de kan didaat-bestuursleden en de auteurs van de Kroniek. Erelid Johan van Sloten wordt met ken nisgeving afwezig gemeld. Wijnand Renden begint met een jubileumspeech. Deze is na te lezen op de website van de vereniging. Hij eindigt met het voorstel aan de vergadering, namens het bestuur, om Huib Uil te benoemen tot erelid. Dit vanwege zijn vele verdiensten voor de vereniging gedurende een lange reeks jaren. Met een luid applaus stemmen de aanwezigen hiermee in. Vervolgens komt er een aantal huishoudelijke zaken aan de orde. Het verslag van de najaars vergadering van 29 november 2013 wordt onge wijzigd vastgesteld. Het verslag van de voor jaarsvergadering van 11 april 2014 wordt met één wijziging vastgesteld. Aize Meintema stelt voor de zin "Het bestuur zit nog steeds op één lijn" te wijzigen in 'Het bestuur zit op één lijn.' De vier kandidaat-bestuursleden, Anita de Munnik, Piet van Beveren, Theo de Meester en Edzard Gelderman stellen zich voor aan de ver gadering en worden met algemene stemmen en met applaus door de vergadering tot bestuurslid benoemd. Ten slotte wordt de Begroting voor 2015 door de vergadering vastgesteld, conform het gepresenteerde voorstel. Het volgende agendapunt is een verrassing. De voorzitter van de Monumentencommissie van Stad en Lande, Lex Luijendijk, reikt een oorkon de met bijbehorend schildje uit aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken voor de restauratie van de Nieuwe Kerk. De Monumentencommissie is zeer onder de indruk van het resultaat: 'De uitstraling van het Kerkgebouw in neoclassi cistische stijl is volledig intact gebleven, het interieur heeft nog de zweem van de historische inrichting, het Kam van der Meulen-orgel straalt daar trots boven uit. Daarbij de moderne theaterfaciliteiten zoals het verplaatsbare podi um en verlichting maken het geheel compleet als multifunctioneel cultuurhuis. De monumentencommissie heeft, ter gelegen heid van het 75-jarig jubileum van onze vereni ging, met plezier de Stichting Oude Zeeuwse Kerken voorgedragen om haar een oorkonde toe te kennen voor deze prachtig gerestaureer de monumentale kerk.' John Maliepaard, secretaris van de Stichting, neemt met een kort dankwoord de oorkonde in ontvangst. Daarna is het woord aan de zeven auteurs die dit jaar inhoud gaven aan de negenendertigste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin)'. Jan Kouwen vertelt over de geschiedenis van joodse inwoners op Schouwen-Duiveland. Arthur Scheijde heeft het over een déja vu betreffende schipbreuken. Corstiaan Prince meldt wetenswaardigheden over het Garnizoen van Zierikzee tijdens de Eerste Wereldoorlog. Huib Uil verhaalt over gevluchte schippers uit Heist en Zeebrugge in Zierikzee van 1915-1918. Rob van Leeuwen neemt ons mee naar het dia lect op Schouwen-Duiveland uit de jaren dertig van de twintigste eeuw aan de hand van het leerlingenblad Contact van de Zierikzeese HBS. Martin van den Broeke geeft achtergronden over de verbouwing en restauratie van Slot Moermond van 1900-1960. Arie Damman ten slotte beschrijft de school van Burgh van 1920- 1969. De auteurs lichten hun artikel toe aan de hand van een voorwerp. Deze presentatie nodigt uit om de Kroniek 2014 snel te gaan lezen. Aan het eind van de avond kunnen de aanwezige leden hun exemplaar van de Kroniek afhalen. Afwezige leden krijgen de Kroniek in de komende weken thuisbezorgd. De bijeenkomst wordt voortgezet met een optre den van het klarinetensemble KleZZ uit Zierikzee

Stad en lande | 2015 | | pagina 21