Jaarverslag Commissie Jaarboek dit voorstel, onder luid applaus, met algemene stemmen aangenomen. Onder het genot van goed verzorgde hapjes, door vriendelijke vrijwilligers van de Nieuwe Kerk geserveerd, en een lekker drankje bleven veel mensen nog lang napraten. De jubileumcommissie heeft met veel plezier deze activiteiten bedacht en (gedeeltelijk) ver zorgd en dankt iedereen die hieraan een bijdrage heeft geleverd. De start van de eerste excursiedag, 20 septem ber 2014 (foto Peter Noordermeer) Cora Volkeri In 2014 verscheen de negenendertigste jaar gang van de Kroniek van het land van de zee meermin (Schouwen-Duiveland). G.J Kouwen schreef een artikel over de geschie denis van joodse inwoners op Schouwen- Duiveland. Levij Zadok kreeg, voor zover is na te gaan, als eerste jood het poorterrecht van de stad Zierikzee. Daarmee lijkt de 'officiële' geschiedenis van de joodse aanwezigheid op het voormalige eiland Schouwen-Duiveland te zijn begonnen. A. Scheijde schreef over de gelijkaardige schip breuken van de Stad Zierikzee en de Roompot. Het grote Zierikzeese handelsschip Stad Zierikzee dat begin 1841 naar Birma voer in Oost-lndië (het huidige Myanmar) ankerde na een lange terugreis op 11 december van dat jaar in de buurt van Fort den Haak ten noordwesten van Veere. Tijdens een storm brak de ankerket ting, het schip dreef af en leed schipbreuk op een zandbank, vlak voor de kust. Halverwege 1853 kwam ook het grote Zierikzeese handels schip Roompot vast te zitten op een zandbank voor Walcheren. De bemanning verliet het schip waarna het loskwam en doelloos ronddobberde en verging. Het derde artikel is afkomstig van militair histo ricus Corstiaan Prince. Hij neemt ons mee terug naar de Eerste Wereldoorlog, die in 1914 begon. Ook op Schouwen-Duiveland waren militairen aanwezig in deze periode. In Zierikzee was zelfs een garnizoen gelegerd. De komst van de solda ten had grote invloed op het dagelijks leven van deze stad. Ons redactielid Huib Uil schreef over de gevol gen, met name over de gevluchte vissers, van de Eerste Wereldoorlog op Schouwen-Duiveland. Eind november werd de gehele Belgische kust onder vuur genomen door Engelse en Franse schepen. Veel vissers weken uit naar Zeeland, in totaal kwamen er 72 schepen aan in Zierikzee met hele gezinnen aan boord. De meeste sche pen kwamen uit Heist en Zeebrugge. In totaal 325 volwassenen en 173 kinderen. Ons redactielid drs. Rob van Leeuwen schreef het artikel 'Dialect op Schouwen-Duiveland uit de jaren dertig van de twintigste eeuw' naar aanleiding van een paar kopietjes van blad zijden uit het leerlingenblad Contact van de Zierikzeese HBS. in het artikel staan drie columns uit het blad. Hierbij wordt een korte impressie gegeven van de geschiedenis en cul tuur van de school waarin deze in dialect geschreven stukjes zijn ontstaan. Martin van den Broeke geeft ons een totaal beeld van 'een der oudste en sierlijkste kasteel tjes van Schouwen-Duiveland'. Hij beschrijft herstel, verbouwing en restauratie van slot Moermond in Renesse van 1900 tot 1960. Het Slot Moermond ontsnapte in het begin van de twintigste eeuw ternauwernood aan de slopers hamer doordat J.J. Vriesendorp het gebouw in 1910 kocht, samen met de ambachtsheerlijk heid Renesse. 21

Stad en lande | 2015 | | pagina 23