Anita de Munnik: Peter Noordermeer 'Op Schouwen-Duiveland is alles wat mooi is bijeengebracht' in de najaarsvergadering van de Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is ze toegetreden als bestuurslid van de vereniging; ze volgde Wijnand Renden op als voorzitter. Anita de Munnik heeft een loopbaan in het onderwijs achter de rug. Ze begon als gymlerares, ging daarna over op het geven van wiskundeles en werd vervolgens sectordirecteur vmbo bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. 'Nu dat achter de rug is, heb ik meer vrije tijd en wil ik me graag inzetten voor het be houd van al het moois op Schouwen-Duiveland, zeker ook voor de jeugd, de generatie van de toekomst.' Ze komt uit Den Haag, maar woont al meer dan veertig jaar op Schouwen-Duiveland, waarvan de laatste 16 jaar 'op Sir'. 'We wilden destijds ergens gaan wonen waar rust en ruimte was,' zegt ze aan de keukentafel in haar boerderij-achtige woning aan de Bredeweg. 'We hebben op meer dere plekken rondgekeken, maar uiteindelijk werd het Schouwen-Duiveland. Want hier is eigenlijk alles wat mooi is bijeengebracht: zee, strand, bossen en een mooi landschap.' Haar belangstelling voor monumenten is pas daar na gaan groeien, 'in Den Haag heb je uiteraard ook veel monumenten zoals het Vredespaleis, het Binnenhof, de Gevangenpoort, maar daar fietste ik gewoon langs. Ze vielen me niet meer op. Hier heb ik pas de schoonheid en de waarde van monu mentale gebouwen leren beseffen. Ik ben ook niet eens zo lang lid van Stad en Lande. Mensen spra ken me erop aan: "Wat? Ben jij nog geen lid?" Dat was een jaar of tien geleden, denk ik.' Op één vacature na is het bestuur nu compleet. De Munnik: 'Het bestuur heeft een poos op halve kracht gefunctioneerd. Ik ben blij dat we nu bijna weer op volle sterkte zijn. Ik zal mijn eigen rol daarin gaan spelen waarbij het accent wat mij betreft ligt op samenwerking met iedereen in de vereniging. Ik ben niet iemand die meteen met grote plannen komt. Liever luister ik eerst naar wat deskundigen te zeggen hebben. Daar bereik je het meeste resultaat mee.' Aan Stad en Lande kleeft een beetje het etiket Anita de Munnik, de nieuwe voorzitter van Stad en Lande (foto Peter Noordermeer) dat de vereniging overal tegen is. Ze herkent dat wel. 'Ja, dat hoor je dan links en rechts: ze zullen er wel weer tegen zijn. Maar de vereniging heeft onlangs met de gemeente afgesproken dat we eerder op de hoogte worden gebracht van haar plannen. We praten nu in een vroeg stadi um mee, bijvoorbeeld over het Masterplan voor Renesse, de Erfgoednota en over het Zorghotel bij de Schelphoek; wat dat laatste betreft, we zijn er niet a priori tegen, maar we vinden dat het er op zo'n grote schaal niet moet komen. Dat vinden we echt te veel van het goede. Ook de bewegwijzering op het eiland willen we graag wat uniformer. Dat komt overzicht ten goede en het oogt wat minder rommelig. Wie wel eens een ledenvergadering bezoekt, kan niet ontkennen dat de vereniging aan het vergrij zen is. De Munnik: 'Ja, dat geef ik toe. Daar heb ik wel ideeën over. Maar ik wil die eerst in het bestuur bespreken en ook mijn voelhorens uitsteken bij de groepen die ik op het oog heb, alvorens we actie gaan ondernemen. Dat lijkt me verstandig. Ik hoop daar in het volgend nummer van het Mededelingenblad van Stad en Lande wat meer duidelijkheid over te geven.' 3

Stad en lande | 2015 | | pagina 5