Heruitgave Hattinga-manuscriptatlassen van Staats-vlaanderen en zeeland, 1744-1752 De gecombineerde publicatie in facsimile van de nooit eerder in druk verschenen Atlas van Staats- vlaanderen (1744, vijf delen) en de Atlas van Zeeland (1752, vier delen) in oktober/november 2016 wordt een project dat in zijn omvang ge heel vergelijkbaar is met dat van de Atlas der Neederlanden. Bij elkaar bevatten deze unieke manuscriptatlassen ruim 420 topografische en thematische overzichts- en detailkaarten van uitzonderlijke kwaliteit op een gemiddeld formaat van 59 x 69 cm, die met de inleidende tekst bladen een ongeëvenaard accuraat cartografisch totaalbeeld geven van de gehele tegenwoordige provincie zeeland plus Goeree-Overflakkee in het midden van de achttiende eeuw. Hun makers waren de militair arts en kaarttekenaar Willem Tiberius Hattinga (1700-1764) en zijn beide zonen, de militair ingenieurs David Willem Coutry Hattinga (1730-1790) en Anthony Hattinga (1731- 1788), die dit immense werk deels verrichtten in opdracht van de Raad van State en opdroegen aan Prins Willem IV. De facsimile-uitgave van de Zeeuwse Hattinga- manuscriptatlassen vindt plaats in samenwerking met onder meer het Zeeuws Archief te Middelburg, waar zich tevens de originele exem plaren bevinden. De uitvoering zal ook hier nauw keurig de oorspronkelijke vorm volgen, dus geheel in kleur gedrukt op Oudhollands gever geerd papier, handgebonden op stroken en bij eengebracht in negen volledig lederen en met goudopdruk versierde banden met afmetingen van 61 x 39 x 6 cm. in het toegevoegde tiende, verklarende atlasdeel wordt het gezamenlijke werk van vader en zonen Hattinga wetenschap pelijk ingeleid en vindt men verder alle kaarten uit het facsimile nogmaals verkleind afgebeeld, met bij elk een uitvoerige historischcartografische en historisch-geografische beschrijving en toelich ting. De prijs van de uitgave als geheel zal dezelfde blijven als die van de Atlas der Neederlanden, dus 6995,- per set van tien delen, inclusief BTW, De kaart van Schouwen-Duiveland (1752) zoals afgedrukt In de Hattlnga-atlas van 1753, uitgegeven door Isaak Tirion te Amsterdam. 4

Stad en lande | 2015 | | pagina 6