Jacobus Smallegange, de vader van 'Piet Muus' was onderwijzer. Hij staat hier op de foto met een schoolklas. Misschien staat Piet er ook op... (Foto GASD D0935) ets bij kóóp'. En met een vriendelijk 'Tot ziens ee', is hij Vanwege de herverkaveling wordt ook Piet, die 30- weg. een klein stukje land bezit, uitgenodigd voor op in de oorlog komt Piet op een keer met een ver- een gesprek om zijn wensen kenbaar te maken zoek naar Krabbenhoeke: 'Merge om drie ure aan de hoge heren van de verkavelingscommis- 3re ist'r un belangrieke uutzendieng van de konin- sie. Zij zitten netjes in het deftige pak met strop- :ljn ginne uut Londen, zou ik dae us nae magge das te wachten tot Piet verschijnt in zijn lijk komme luustere?' De streng verboden radio is bedrijfskleding: op zijn klompen waarvan de de verborgen in de schuur, in een kleine ruimte, en strovoering aan alle kanten uitsteekt, een jute or- de bekende stank van Piet doet Dalebout even zak met een naar binnen geslagen punt over z'n :en aarzelen met zijn antwoord; aan de andere kant hoofd als jas, en met een stukje 'fluustouwe' is er de mogelijkheid van verraad als het ant- daaroverheen als riem. Als hem gevraagd wordt iet woord nee is: dus wordt het: 'Ja, da's goed oor, wat zijn wensen zijn, antwoordt hij door uit zijn de kom jie ma luustere'. Groot is de verbazing als hoofd en met uitgespreide armen de gehele igs Piet de volgende dag, grondig gewassen en in rede van een vroegere landvoogdes te declame er- z'n deftige pak, eerbiedig komt luisteren naar ren, die eindigt met de woorden: 'Geef mij mijn :ijn deze belangrijke mededeling van zijn Koningin! land, mijn land'. De heren zijn verbijsterd, voor al als hij daaraan toevoegt: 'Je wete ut noe, in De Duitse bezetters zetten de polder in 1944 vö de rest kunne je stikke', zich omdraait en op onder water. Piet vertrekt naar Nieuw-Vossemeer vertrekt. iet en komt niet meer terug naar de Krabbenhoekse Dit zijn wat dankbaar opgeschreven herinnerin- iet weg. Na de oorlog, vanaf oktober 1947, wonen gen van mensen die Piet nog gekend hebben, i is Piet en Johanna op Kempensweg A 382, in een die merkwaardige, intelligente man, die de Mig huis dat ook weer gedeeltelijk als stal gebruikt moed had zijn eigen leven te leiden, rdt wordt. En dan maakt Piet een vergissing: als hij Hij, zijn vrouw en zijn vee zijn verdronken in de op een kalf grootbrengt in het varkenshok, wordt het rampnacht van februari 1953, op Piets drieën- gin kalf groter dan de toegang en moet hij een stuk zestigste verjaardag, te muur wegbreken om het eruit te krijgen. 5

Stad en lande | 2015 | | pagina 11