P A E R D E N Uut de pepieren HOORN-BEESTEN. REMEDIEN S I E C K T E Tegen de Contagieufè Jeroen Padmos Veepest treft Nederland in drie golven, namelijk in 1713, 1744 en 1766. Ook daarna waart de ziekte nog lange tijd rond en veroorzaakt wanhoop en armoede op het platteland. Veepest is een virusziekte die zich door recht streeks contact tussen zieke en gezonde dieren verspreidt. De ziekte uit zich door ontstekingen aan de slijmvliezen, die vooral de ademhalings wegen en de spijsverteringsorganen aantasten. Meestal heeft ze een dodelijke afloop. Door het geïsoleerde karakter van de Zeeuwse eilanden slaat de veepest daar aanvankelijk minder hard toe. Toch spreekt de Middelburgse predikant ds. Bernard Smytegelt in een biddagpreek in 1714 zijn bezorgdheid uit over de epidemie. 'De sterfte onder het rundvee op het eiland van Zuid-Beveland is groot, in een stal zijn twintig beesten gestorven aan een ziekte die niemand kent. En men zegt, dat dezelve sedert enige tijd ONDER DE E N Te MIDDELBURG H, GCtCMkLbfcwOrdimrisDrucke^dl tu. Mug. Hterco Sutcn s Lams ra Graeffdyckhcyss vaa Zcelanc. aanmerkelijk is voortgegaan. Denkt eens, hoe het ons zal gaan, als het eens tot ons komt, te meer, terwijl de geruchten al gehoord worden.' De schrik zit er goed in want vee is een kostbaar en tegelijk kwetsbaar bezit.1 De bevolking zoekt wanhopig naar oplossingen en al snel doen allerlei remedies de ronde, in het archief van de zierikzeese familie Steengracht bevindt zich een aantal achttiende-eeuwse recepten tegen 'het schrikkelijk kwaad onder 't vee'. De stukken zijn afkomstig van Susanna Maria Lonque (1699-1752).2 Susanna Maria is ambachtsvrouw van Oosterland, Sirjansland en Oosterstein en bewoont buitenplaats Het Heerenhof in Oosterland.3 Zij ondervindt de desastreuze gevolgen van de veepest en heeft de bewaard gebleven behandelmethoden waarschijnlijk in Oosterland toegepast. De twee recepten waarvan wij hier de transcripties overnemen, zijn omstreeks 1735 gedrukt in Middelburg. Via familierelaties zijn deze stukken in Oosterland terechtgekomen.4 Remedie Nieuwlijks met vrugt gebruijkt in den Polder Bewesten-eede, Benoorden Ste Pietersdijk Tegens de regeerende siekte der beesten 't welk dient soo bij precautie als in de siekte. Alvorens de beesten ten eersten bloet te trecken, 't sij door een stuk van de steert te snijden off een ader op den bil te openen. Daer na neemt men Een handvol Wijnruijte, drie a vier bollen Knufiooff, Soodat bij de hand is een hantvol Huijslook sonder de tippen van de bladen Een handvol Sout Een kan Asijn Een kan off wat minder Regenwater 't Samen wel fijn gestampt daer na eenige Linde aen een stok gebonden, en daer mede Vijffa Ses mael daegs de muijl der Beesten uijtgewassen, tegelijk soo al wat na binnen latende Loopen, men moet soo verre agter in de keei komen als 6

Stad en lande | 2015 | | pagina 12