Nieuwe leden doenlijk is met gezegde quantiteijt kan men vijff a ses Beeste daags bedienen. En waer des niet tegenstaende de siekte sig ondekt, gebruijkt men nog een handvol Wijnruijte gestampt met drie witte Eijers, 't welk men op een doek legt't selve bindende tegens de krop der Beesten. Nota bij deze Remedie kan men bovendien andere innerlijke middelen gebruijken die men dienstig oordeelt. 't Bloed trecken voor de siekte vooral ook dien stig is. Gedrukt te Middelburg bij Willem de Klerk ordinaris Stadsdrukker, wonende op de Wal Een ander drukwerkje uit het bezit van Susanna Maria Lonque is Remedien tegen de contagieu- se sieckte onder de Paerden en Hoorn-Beesten. Te Middelburgh Gedruckt bij Petrus Dathenus, ordinaris Drucker van de Ed. Mog. Heeren Staten 's Lants en Graeffelyckheyts van Zeeland. Hierin komt onder andere het volgende recept voor: Ander Preservatief Neemt Solpher en Buspoeder, van elck even veel, gemengelt met Zout, wryft hier mede de Tonge, en het Beest sal gepreserveert wezen. Nota, dat als men verstaet dat de siekte is nade rende, moet men de Beesten op stal houden de tydt van aght dagen, of andersints tot dat het pericul voorbij is, en hun ondertusschen het voorschreve Preservatief, te weten Buspoeder, Zulpher en Zout, als hier boven staet, dit alles kieyn, en mengelt het te samen, en maekt daer van met Water eene mengelinge, en geef daer van aen elck beest eene lepel daegs. 1 W.B. Kranendonk, Gesel van veepest brengt boeren tot de bedelstaf. Adriaan van Buuren: Het volk mort, maar buigt niet onder Gods bestraffingen. Gepubliceerd op: 13 februari 2001. Raadpleegbaar via Digibron kennis centrum gereformeerde gezindte http://www.digibron.nl 2 Nationaal Archief, Familiearchief Steengracht, 1459- 1846. Toegangnummer 3.20.55. De hier gepubliceerde remedies bevinden zich onder inventarisnummer 250: stukken betreffende onder het rundvee heerschende besmettelijke ziekten en de middelen tot genezing, 1732-1749. 3 Susanna Maria Lonque werd op 1 september 1699 geboren en stamde uit een van oorsprong Brabants geslacht. Flaar vader, Charles Lonque was militair en werd in 1703 commandeur van de vestingplaats Lillo. Susanna Maria's moeder was de van oorsprong Zierikzeese Quirina Cecilia Verheije. Susanna Maria huwde op 12 augustus 1718 in Domburg met Johan Cau (1676-1720). Het echtpaar kreeg twee dochtertjes Quirina Susanna en Maria Magdalena. Doordat haar echtgenoot en beide dochtertjes vrij kort na elkaar kwa men te overlijden was Susanna Maria op haar 28ste weduwe en opnieuw kinderloos. Susanna Maria is nooit hertrouwd en overleed op 1 september 1752, de dag van haar 53-ste verjaardag. Zie: Betty Blikman- Ruiterkamp, 'De plantage van de ambachtsvrouw' in: E. den Flartog, C.E. Fleyning, R.FI.M. van immerseel en A. Coops (red.), Aspecten van Zeeuwse buitenplaatsen (Kastelenstichting Holland en Zeeland: Jaarboek 2006- 2007) p. 99-102. 4 Raadsman van Susanna Maria Lonque was haar oom Caspar van Citters (1674-1734) en na diens dood zijn zoon Jacob van Citters (1708-1792). Haar corresponden tie met deze twee Middelburgse familieleden bleef bewaard. Betty Blikman-Ruiterkamp, De plantage van de ambachtsvrouw, p. 99. Dhr. J. den Boer te Burgh-Haamstede Dhr. mr. S.J. Louwerse te Scharendijke Dhr. A.D. Flikweert te Zierikzee Dhr. C.J. van Klink te Rotterdam Dhr. J. Muller te Noordwijkerhout Dhr. A.F.S. Koopmans te Burgh-Haamstede Mevr. H. Kok en dhr. N. Tanis te Ellemeet Dhr. ir. J.C. de Voogd te Zierikzee De vereniging telt per 14 mei 2015 672 betalen de leden.

Stad en lande | 2015 | | pagina 13