OOSTERLAND, t'ITG. NAlITi, VELSEN De nieuwe School Het uit 1904 daterende gebouw van de Lagere School aan de Groene Poort in Oosterland dat tot 1972 als zodanig dienst deed. Let op de geblindeerde onderkant van de ramen: de leerlingen mochten op geen enkele eru manier van buitenaf worden afgeleid (foto collectie auteur) :n'. sde weekends met zijn gezin vaak naar zijn schoon- weer had geopend, waren maar enkele van de ke- familie op Burgh in de Chevrolet, die later werd problemen waarvoor oplossingen moesten wor de vervangen door een Opel Olympia, beide met den gevonden. dra het kenteken K 3277. Met deze voertuigen ging Het streven van meester Kosten om de tot het gezin Kosten, al voor de Tweede Wereldoor- Oosterlandse jeugd, ondanks de grote verdeeld- /an log, tijdens de drie weken zomervakantie rich- heid op kerkelijk gebied, eensgezind naar zijn ting Duitsland. Ook Zwitserland werd in die tijd openbare school te laten gaan, werd wreed ver- Jen bezocht. Bij de aardrijkskunde- en geschiedenis- stoord doordat op 1 september 1950 een lagere ge- lessen vertelde hij over deze reizen prachtige school op reformatorische grondslag haar deu- ate verhalen, waarbij, zoals ook tijdens zijn voor- ren opende. Hiervoor werd zijn mooie schoolge- es- leessessies op de vrijdagmiddag, iedere leerling bouw letterlijk, door het optrekken van een en, aan zijn lippen hing. In dit verband dienen ook muur, in tweeën gesplitst. In de afgescheiden net de wekelijkse zanglessen te worden gememo- helft vestigde zich de nieuwe school. Ook zijn ige reerd. Meester Kosten begeleidde dan enthou- leerlingenaantal en zijn personeelsbestand wer- /an siast op de viool het twee- en driestemmige zin- den min of meer gehalveerd. Alleen de vrijzinnig i of gen van veelal vaderlandslievende liederen uit hervormden, de enkele buitenkerkelijke en de de de destijds bekende bundel Kun je nog zingen, kinderen uit de oud-gereformeerde gemeente en zing dan mee. bleven de openbare school trouw. De laatsten ng- De Tweede Wereldoorlog met de inundatie van omdat hun ouders vonden: 'Liever geen christe- >eg 1944-1945 gaf de nodige problemen. Evacuatie, lijk onderwijs dan verkeerd christelijk onder- rijn het verdwijnen van de prachtige oude bomen wijs'. Om zijn frustraties over dit gebeuren :en rondom de school, de schade die door het zoute enigszins kwijt te raken, timmerde meester de water aan de school en zijn inventaris werd toe- Kosten aan de 'openbare' kant van de schei- an- gebracht en de papier- en brandstoftekorten dingsmuur in de school een groot portret van de nadat de school in september 1945 zijn poorten Willem de Zwijger. Dit kon echter niet verhinde- 9

Stad en lande | 2015 | | pagina 15