ïj hot verlaten der Kom op audiëntie bij koning Willem l C. LïltLd ITGBREIKT AAN: ginuiJ u ii u mu ruu- i In het fraaie 'schoonschrift' van meester Kosten en voorzien van zijn handtekening kreeg iedere leerling bij het verlaten van de school een oorkonde mee (collectie auteur) ren dat hij geen zin had in de viering van het daarop volgende Sinterklaasfeest. Zijn vrouw en dochter vonden dit zo treurig voor de leerlingen dat zij de stoute schoenen en het pak van Sinterklaas en Zwarte Piet aantrokken en onaangekondigd de school met een bezoek ver eerden. Een klein glimlachje toen ze zijn klas verlieten, was zijn enige reactie op deze onver wachte visite. De Watersnood met zijn gevolgen en zijn ver slechterende gezondheid deden meester Kosten besluiten om in 1957 op 61-jarige leeftijd met vervroegd pensioen te gaan. De heer P.J.H.C. Knuijt uit Oostburg werd zijn opvolger. Het echtpaar Kosten liet aan de Hogeweg op hun geliefde Burgh een huis bouwen en genoot daarvan een rustige levensavond. In het artikel 'Oosterland door de ogen van een buiten staander', dat in 2008 werd opgenomen in het boek 'zevenxzeven' van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, wordt de religieuze situatie op oosterland uitgebreider beschreven. Op de internetsite www.zevenXzeven.nl is dit verhaal eveneens te vinden. Het Nationaal Archief presenteert in het kader van de viering van 200 jaar Koninkrijk de ten toonstelling '24 uur met Willem, koning van Nederland en België'. Na Napoleons definitieve nederlaag in 1815 wordt Willem I koning van het Verenigd Koninkrijk. In de tentoonstelling ont dekt de bezoeker hoe Willem I met tomeloze energie investeert in het door oorlog verarmde land. Hij legt de basis voor het Nederland van nu. Workaholic Willem l stuwt als alleenheerser met zijn duizenden Koninklijke Besluiten het land voorwaarts. Over Willem I in 1815 wordt Napoleon definitief verslagen, de Franse vlag ligt aan flarden. Nederland is dan, na jaren van oorlog, verarmd en verpauperd. De armoede regeert. Na 19 jaar van omzwervingen komt erfprins Willem Frederik, zoon van de laat ste stadhouder, in 1813 op het strand van Scheveningen aan. Als koning Willem I gooit hij zuinig, plichtsgetrouw en eigengereid, alles in de strijd om Nederland en België weer in het zadel te helpen. Om dit te bereiken werkt hij 24 uur per dag. Willem l ondertekent op eerste kerstdag 1821 maar liefst 137 documenten: regeren is administreren! Zo legt hij de basis voor het huidige Nederland. Veel initiatieven en besluiten van Willem I zijn tot op de dag van vandaag herkenbaar in ons landschap: wegen, kanalen en spoorwegen. Op audiëntie bij de koning De werkkamer van Willem I staat centraal in de tentoonstelling. Daar speelt zich het werkende en persoonlijke leven af van de koning. Door mid del van een rode loper treedt de bezoeker het domein van Willem I binnen en ontdekt de wereld van deze hardwerkende vorst. Ook de vertrouwe lingen van de koning komen aan bod. Via hen leert 10

Stad en lande | 2015 | | pagina 16