Een joodse familie in Nieuwerkerk André Flikweert De joodse gemeenschap op Schouwen- Duiveland is altijd erg klein geweest. Aan het eind van de achttiende eeuw ontstond in k Zierikzee een kleine joodse gemeenschap, die in 1816 formeel werd erkend en in 1825 een eigen Hg synagoge kon inwijden. Ook in Nieuwerkerk heeft ooit een joodse familie gewoond, waaraan de naam 'Jodenslop' nog herinnert. De familie droeg de achternaam Wessels, een naam die ook nu in de omgeving voorkomt, maar er is geen enkele verwantschap met deze joodse familie. In dit artikel wil ik inzoomen op deze i i- familie en op wat er van hen en hun nakomelin gen geworden is. Aan het eind van de negentiende eeuw zwer- kias men joodse families steeds meer uit, ook naar oen de randen van de Nederlanden. In Middelburg is lilie al langer sprake van joodse gemeenten, maar Hing kort voor 1800 ontstaan behalve in Zierikzee De onder meer joodse gemeenschappen in Bergen 3) op Zoom. In 1794 trouwen Jacob Wessels en Klara Wessels in die stad. Jacob is in 1757 gebo ren in Rotterdam en Klara in 1764 in Waalwijk. In Bergen op Zoom worden drie kinderen geboren: een zoon Andries (1796) en de dochters Jetje (1797) en Antje (1801). Omstreeks 1804 vestigen Jacob en Klara zich in Nieuwerkerk. Kort na hun aankomst wordt in 1804 nog een dochter Franzijna geboren. Jacob gaat in Nieuwerkerk als 'slagter' (slager) aan de slag. In die tijd wordt meestal de term vleeshou wer gebruikt. Dit beroep is niet toevallig. De joodse spijswetten - al terug te vinden in het Oude Testament - schrijven voor dat voedsel afkomstig moet zijn van planten of geoorloofde dieren en bereid volgens bepaalde regels. Om volgens deze spijswetten te kunnen leven, is het onontkoombaar dat de eerste joodse bewoner in een plaats slager is. Overigens hebben zich naast de familie Wessels nooit andere joodse bewoners in Nieuwerkerk gevestigd, behoudens voor een enkel zeer kort verblijf. De leiding van de joodse gemeente in Bergen op Zoom maakt op 28 april 1805 een akte op ten behoeve van Jacob: een verklaring dat ze bij eventuele arm lastigheid de kosten voor hun rekening zullen nemen. Jacob en Klara vestigen zich aan de Kerkring, op nummer A 25. Dit pand zal in de twintigste eeuw na herbouw weer een slagerij worden (van Dingenis en Jacobus van der Wielen) en is dat nu nog: slagerij Timmers is er gevestigd. De oudere Nieuwerkerkers herinneren zich nog wel de naam Jodenslop voor de huidige Rehobothstraat. Het was zo bijzonder dat er joden in Nieuwerkerk kwamen wonen, dat de steeg naast hun woning naar hen genoemd werd. Op 22 januari 1816 overlijdt Andries, de enige zoon van Jacob en Klara. Hij is nog maar 19 jaar oud en volgens de overlijdensakte 'slagter' van beroep. Vader Jacob, inmiddels 58 jaar, raakt daarmee zijn rechterhand en beoogd opvolger kwijt. Nog in datzelfde jaar treedt een familielid als slagersknecht in dienst, de 21-jarige Levie Nathan Wessels. Hij is geboren in Werkendam in 1795 en is waarschijnlijk een neefje van Klara. Zijn vader is Nathan Wessels, geboren in Waalwijk als zoon van Joseph Wessels en Rebekka Nathan. Zijn moeder is Sara Levie, geboren te Werkendam als dochter van Joseph Levie en Roosje Emanuel. Jacob Wessels laat zich niet onbetuigd in de klei ne joodse gemeenschap op Schouwen-Duiveland. Als op 8 januari 1817 een officieel bestuur wordt aangesteld van drie leden (het college van manhigim), maakt Jacob daarvan als ouder ling deel uit, naast Zadok Levi van Oss als 'op-zigter' en Aron Levinson als penningmeester. Tot de eerste leden van de zogeheten 'Nederlandsche Israëlitische Ring Sijnagoge' te Zierikzee behoren behalve Jacob Wessels en zijn neef Levie Nathan Wessels te Nieuwerkerk tien leden uit Zierikzee, vier uit Tholen, drie uit Sint- Maartensdijk, één uit Scherpenisse en één uit Renesse. Neef Levie Nathan Wessels zal in 1833 ouderling van de gemeente zijn en in later tijd, vanaf 1856, 'opzigter'. Klara Wessels overlijdt in 1830 op 65-jarige leef tijd. Jacob sterft twee jaar later in 1832, bijna 75 13

Stad en lande | 2015 | | pagina 19