Ring. Nieuwerkerk. Rechts op de foto, aan de oostkant van het 'Jodenslop' het pand waar het gezin Wessels vanaf 1804 woonde (Foto collectie Jan van Drie!) jaar oud. Bij zijn overlijden is Jacob eigenaar van de slagerij, van ruim 3 ha grond en van een schuur, iets verderop aan de Kerkring, vlak voor de huidige Wethouder Van Klinkenstraat. Na het overlijden van hun ouders blijven de drie doch ters in het huis aan de Kerkring wonen. Neef Levie Nathan Wessels, die inmiddels 37 jaar oud is en nog altijd ongehuwd, woont bij hen in; hij neemt het slagersbedrijf voor zijn rekening. De jongste dochter, Franzijna, is de enige uit het gezin die, in 1836, zal trouwen: met de joodse koopman Isaac Hartog Velleman, afkomstig uit Kampen. Zij wonen in bij haar beide zussen en verhuizen in 1847 naar Kampen, waar zij twee jaar later overlijdt. Zus Jetje is in 1844 onge huwd in Nieuwerkerk overleden. De laatste zus Antje gaat inwonen bij haar zwager Velleman en overlijdt in 1867 te Bergen op Zoom. Omdat de kinderen van Isaac Hartog Velleman en Franzijna Wessels op jonge leeftijd overlijden, heeft dit gezin Wessels geen nakomelingen. De slagerij aan de Kerkring fungeert vanaf 1850 geruime tijd als bakkerij. Inmiddels is neef Levie Nathan Wessels voor zichzelf begonnen. Hij trouwt in 1842, een week voor zijn zevenenveertigste verjaardag, in Zuidland (Voorne-Putten) met Sara Salomon, die later steeds Saartje Levie genoemd zal worden. Saartje is in 1810 geboren in Venlo als dochter van Levi Salomon (in 1817 bij Well in de Maas verdronken) en van Elisabeth Pinas Bennis (overleden in Vierlingsbeek). In 1846 koopt hij van de winkelier Johannes van der Ree een ander pand aan de Kerkring (nr. A 8): op de plaats waar in de tweede helft van de twintigste eeuw de Végé supermarkt van de familie De Bil gevestigd was. In dat pand zet hij de slagerij voort. Hij ontvangt een hypothecaire geldlening van mr. Cornelis van der Lek de Clercq met als onderpand de woning en de schuur aan de overkant van de Kerkring, die hij van de kinde ren Wessels heeft overgenomen. Levie en Saartje krijgen in Nieuwerkerk drie kin deren: Bethtje (1846), Nathan Levie (1849) en Roosje (1850). De laatste overlijdt al op de dag van haar geboorte. Op 2 november 1857 verhuist het gezin Wessels-Levie naar Simonshaven (bij Spijkenisse) en kort daarna naar Heenvliet. Daar overlijdt Levie Nathan Wessels op 12 februari 1860, bijna 65 jaar oud. Zijn weduwe vestigt zich 14

Stad en lande | 2015 | | pagina 20