18 Dezelfde boorlocatie, anno 2015. De begroeiing is intussen wel wat dichter geworden. Het huis links staat aan de Bramenlaan Nederlandse regering had de aanwezigheid van een gasbel vervolgens niet ontkend maar de omvang ervan jarenlang gebagatelliseerd. Het gebrek aan informatie over het uranium in Haamstede werd dus juist beschouwd als een aanwijzing dat er wat aan de hand was. Wist de regering misschien al van de vondst toen men besloot tot de bouw van de opwerkingsfabriek? De Kamerleden Van der Peijl en De Boo (CHU) stelden schriftelijke vragen aan De Block. 'Mede in verband met de recente ontwikkelingen t.a.v. het project-Kistemaker' vroegen zij de minister naar de omvang en de betekenis van de vondst. De minister antwoordde dat hij eerst een rap port van de deskundigen afwachtte. De Rijksuniversiteit Utrecht (RU) vormde intus sen, op eigen initiatief, een werkgroep om te onderzoeken hoe men het uranium uit de grond zou kunnen halen. Men dacht daarbij aan een 'natte' methode: het injecteren in de bodem van verdund zwavelzuur waarna men het in zwavel zuur opgeloste uranium alleen maar omhoog hoefde te pompen. Het was de onderzoeksgroep ter ore gekomen dat er ook in België radioactie ve knollen waren aangetroffen en wel in elders opgegraven zand dat bij Antwerpen gebruikt was voor de aanleg van een weg. 'We zijn op een zondag naar Antwerpen gereden waar toen juist de rondweg werd aangelegd en daar vonden we in het talud inderdaad de knollen en botfragmen- ten. Toen de Rijks Geologische Dienst daar ein delijk ook ging kijken was de rondweg klaar. 'Men vond niets,' aldus een van de medewerkers van de RU, de latere hoogleraar dr. R.D. Schuiling. 'Kolenslakken' Intussen had Het Vrije Volk de hoorplaats achter het RTM-hotel in Haamstede bezocht. 'Geen afzettingen, geen politie, geen volksoplopen, niets van dat alles. Dat viel hard tegen.' De jour nalist trof drie koffiedrinkende arbeiders aan in een schaftkeet op wielen. Over radioactieve straling leken ze zich geen enkele zorg te maken. Over het tafelblad werden hem wat don kergrijze steentjes toegeschoven 'Ze zien er uit als kolenslakken.' Bij het artikel stond een foto van een soort heistelling, wat buizen en een grote stapel juten zakken met grondmonsters. Ook andere media publiceerden foto's van de put; op één daarvan toont de Haamsteedse fruit-

Stad en lande | 2015 | | pagina 24