Bestuurslid gezocht (m/v) De Zeeuwse Quiz er op Schouwen-Duiveland nauwelijks een kriti sche beweging. Wel was duidelijk geworden dat de oude leidinggevende elite tekort was gescho ten tijdens de ramp in 1953. Vooral de sociologie beschreef de inwoners van Schouwen-Duiveland rond 1960 echter als conservatieve en geïsoleerde eilandbewoners. Op grond van bovenstaande informatie kan aan de juistheid van deze beweringen getwijfeld worden. De ontwikkeling van kleine, gesloten gemeen schappen naar een meer open samenleving was er echter al lang voor de Grevelingendam en de Zeelandbrug ingezet: door de fiets en de komst van de tram begin twintigste eeuw, gingen land arbeiders al drie dorpen verder om werk te zoe ken. Die betrokkenheid met elders strekte zich uit tot heel het eiland. De sterke sociale contro le was er ook minder door geworden. Met de boot vanaf Katseveer was het drie kwar tier varen naar Zierikzee. De verbinding tussen Zijpe en Numansdorp was echter belangrijker, hoewel je er een uur en drie kwartier over deed en in 1950 in ruim drie uur van Zierikzee naar Rotterdam reisde. Door de massale evacuatie in 1944-1945 en na de ramp waren de oude standsverschillen ech ter versneld afgebroken en was het oude 'eilandgevoel' werd achterhaald. Het gevoel van isolement bleef natuurlijk wel bestaan doordat om half elf 's avonds de laatste veerboot vertrok. Na 1965 verdween het vertrekoverschot van mensen door massatoerisme en forensen die zich vestigden op Schouwen-Duiveland, waar mee een nieuwe fase aanbrak. Misschien bleef een nostalgisch terugverlangen naar 'ons eiland' bestaan omdat het isolement was verdwenen. Het bestuur van Stad en Lande is bijna weer compleet; er rest nog één vacature. We zoeken daarvoor enthousiaste kandidaten. Het bestu ren van onze vereniging is niet iets dat je er zomaar even bij doet. Daarom zoeken we iemand die er tijd voor heeft en ook enige erva ring, maar vooral ook een man of een vrouw die de schoonheid van Schouwen-Duiveland na aan het hart ligt. Kennis van het wel en wee van de vereniging is een pre. Maar ook kandidaten 'van buiten' die deze klus aanspreekt, ontvangen we met open armen. Als het nieuwe bestuurslid het secretariaat zou willen overnemen van Gabri de Groot - hij stopt er over een poosje mee -, zou dat voor ons een zeer welkome bij komstigheid zijn. Meer informatie: secretariaat@stad-en-lande.nl Anita de Munnik Op 30 april deed onze vereniging met een team van vier "stad-en-Landers" mee met de Zeeuwse Quiz. Maandelijks georganiseerd door Omroep Zeeland ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan, in april was de Biet in Zierikzee de basis: 10 teams van Schouwen-Duiveland stre den om een plek in de finale met drie rondes van 25 vragen over Zeeland. En ja zeker, met de Zeeuwse kennis die we in huis hebben, lukte het om de finale te bereiken! Stad en Lande ver overde uiteindelijk een eervolle tweede plaats. Onze zeer deskundige medefinalist 'De Vriesjes' van boekhandel De Vries won de finale en zal in december de Zeeuwse eindstrijd aangaan. Alles bij elkaar was het een gezellige gelegen heid om Stad en Lande op ludieke wijze voor het voetlicht te brengen. (Verslag van de lezing van de Zeeuwse historicus dr. Jan Zwemer op de algemene ledenvergadering van Stad en Lande van 17 april 2015, door drs. P. Vleugel)

Stad en lande | 2015 | | pagina 28