Op Facebook schrijf je samen geschiedenis 1 •'*v' Peter Noordermeer De historie bijhouden van je dorp of streek op Facebook, het is een compleet nieuwe hobby. Overal in het land zijn op die terreinen Facebook-groepen actief; ook op ons eiland waar de Facebook-groepen 'Zierikzee tijdens en na de ramp' en 'Bruinisse zoals het was' bijna dagelijks nieuw materiaal publiceren. Of je nu hier woont, of in Kazachstan. iedere belangstel lende kan het bekijken en eraan bijdragen. 'Eerst dacht ik: kan dat eigenlijk wel, een Facebookpagina met foto's van de ramp, want voor veel mensen is de herinnering daaraan nog heel pijnlijk. Maak je geen oude wonden open?' zegt Johan Bolijn, de man achter 'Zierikzee tijdens en na de ramp'. 'Uiteindelijk heb ik op Facebook een eigen groep gemaakt. Dan kun nen mensen ernaar kijken of niet. Dan is het hun eigen keuze. Bolijn (1955) is van na de ramp en woont in Hollum, op Ameland. Van daaruit is hij zijn Facebook-project begonnen. Hij heeft alle foto's van het Watersnoodmuseum toegestuurd gekregen, ongenummerd. 'Dat is een heel kar wei om die te ordenen, maar gelukkig doet Sjaak dat. Ik vind het belangrijk dat de herinne ring aan de ramp levend blijft gehouden. Anders weet over 30 jaar bijna niemand meer hoe dat was en hoe het eruitzag.' 'Sjaak' is Sjaak van Loo (1958) uit Kruiningen, die al jong uit Zierikzee is vertrokken. Hij is de man van de systematiek, die alle foto's een nummer geeft en digitaal ordent op plaats en onderwerp. Aan hem de vraag hoe het volgens hem komt dat een Facebook-groep in één jaar tijd bijna net zoveel leden heeft (632) als Stad en Lande in 75 jaar, de vereniging waar zijn oom Joop erelid van is. 'Het is een open medium, iedereen kan er zijn foto's en verhalen op kwijt. Ik denk dat er na de grootse herdenking in 2003 ook bij jongere mensen veel is losgekomen. Er zijn nu nog oog getuigen en mensen die oude foto's hebben lig gen en jongere die daar op Facebook mee in de weer gaan. Ik noem het een soort opstapelings effect. Er is geen drempel. Dat brengt wel het risico met zich mee dat er ondeugdelijk materi aal op de groep wordt geplaatst. Maar dat houdt Johan wel in de gaten, daar op Ameland. In Bruinisse is een Facebook-groep actief onder de naam 'Bru zoals het was', die met ruim 1100 leden een grote populariteit geniet, en - net als de groep over de ramp in Zierikzee - bijna dagelijks met nieuw materiaal komt. Het Mededelingenblad van Stad en Lande mag dan drie keer per jaar een 'raadfoto' hebben, de Facebook-groep van Bruinisse heeft er wel drie in de week. Zierikzee tijdens en na de ramp Startpagina Vrienden zoeken Kees Bin 15 mei om 21.48 Vind ik leuk Delen mm Is Your Space Colony Ready? track.gamesamba.com Build your own colony and arm your starships in Star Trek Alien Domain Nederlands Privacy Gebruiksvoorwaarden Cookies Jouw advertentievoorkeuren P* Meer- De Facebook-groep 'Zierikzee tijdens en na de ramp'. Op het beeldschermpje ziet u Rein Ochtman met zijn camera door de Sint-Jacobsstraat waden (Foto Peter Noordermeer) 23

Stad en lande | 2015 | | pagina 29