Een schoolmeester op Schouwen-Duiveland: vijf huwelijken en elf begrafenissen p Betty Blikman Ooit hield ik me bezig met het bevolkingsregis ter van Ouwerkerk. Het was interessant om te zien hoeveel mensen in het dorp woonden, welke beroepen er werden uitgeoefend en vooral welke namen er zoal voorkwamen. Eén naam sprong er bijzonder uit: die van Ambrozius Knoote. Zowel de voor- als achternaam komt vrij weinig voor. De jongensnaam Ambrosius kennen we op Nederlands grondgebied al sinds de twaalfde eeuw en is afgeleid van het Griekse woord ambrotos oftewel ambrozijn, godenspijs. Dit verschafte de goden onsterfelijkheid, vandaar dat het zoveel betekent als 'onsterfelijk'. De beroemdste Ambrosius in de geschiedenis is Ambrosius van Milaan (339-397), bisschop en kerkvader aldaar. Toen ik na enig onderzoek ont dekte dat schoolmeester Ambrosius Knoote vijf maal getrouwd was, wist ik meteen dat ik meer van hem wilde weten. Wat zou daarachter zitten? Ambrozius Knoote werd geboren op 16 juli 1769 te Poortvliet en was een zoon van chirurgijn en schepen Frederik Knoote en zijn vrouw Soetje Pieterse. Gezien de periode waarin hij leef de, heeft hij het vak van school meester in de praktijk moeten leren. Dat wil zeggen: eerst als hulpje van de meester, daarna als ondermeester. Vanuit die positie kon je solliciteren naar een eigen klas of school. Schoolmeester was een beroep dat niet in bij zonder hoog aanzien stond en nogal slecht werd betaald. Vanaf 1802 moesten de aspirant-onder wijzers (altijd mannen) een examen afleggen. Aan degenen die voor die tijd al voor de klas stonden, werd in 1801 het bewijs van algemene toelating uitgereikt. Zo zal het bij Ambrozius ook zijn gegaan, want hij was in 1791 al benoemd als schoolmeester in Noordgouwe. Sint Ambrosius (339-397), kerkvader van Milaan en de patroonheilige van Knoote (Wikipedia) Vanaf Tholen was Schouwen-Duiveland gemakke lijk te bereiken dankzij de veerdienst Stavenisse- Viane. Er kwamen in die periode dan ook ver scheidene Tholenaren naar ons eiland, onder wie nog enkele leden van de familie Knoote, zoals zijn broer Jacobus, timmerman van beroep en wonende aan de Ring te Noordgouwe. Op 18 mei 1795 trouwde Knoote met Margrieta Patrik uit Zierikzee. Hij was inmiddels 26 jaar, zij was enkele jaren ouder. Ze zullen hun huwelijk vast hoopvol zijn ingegaan. Jammer genoeg liep het anders. In het doopboek van Noordgouwe is te vinden dat in oktober 1796 een dochtertje werd gedoopt. Haar naam was Margaritha. De getuigen waren familieleden. Van moeders kant Willem Patrik en van vaders kant Esther de Koning, de vrouw van broer Jacob. Er staat echter een aantekening bij: 'De moeder is reeds overle den op 24 augustus'. Margrieta had het kraam bed, een van de grootste gevaren voor een vrouw in die tijd, niet overleefd. Zo was Knoote al in minder dan anderhalfjaar weduwnaar. Hij ontmoette al snel willemina van Geyten, geboren op 9 mei 1764 in Zierikzee. Op 4 mei 1797 trouwden ze. Haar vader was timmerman Job van Geyten, haar moeder Elisabeth Delforterie. Toen Ambrozius en Willemina op 12 februari 1798 een dochtertje kregen, werd deze naar deze grootmoeder genoemd: Elizabeth. Willemina schonk haar man nog vier kinderen: Jacob, Frederik, Job en Soetje. Helaas overleed op 17 januari 1804 ook de tweede vrouw van Knoote. Na lang zoeken Een gezin waarin geen moeder aanwezig is had het moeilijk, zeker vroeger. Maar anderhalf jaar later had Knoote tpch een nieuwe bruid gevon den. Deze kwam van Tholen. Op 12 juni 1805 trouwde hij in Sint Maartensdijk met de wedu we Jacoba Catharina Coomans, afkomstig uit die plaats, ze was een dochter van Jacobus Coomans, schout van beroep. Op 14 mei 1806 24

Stad en lande | 2015 | | pagina 30